বিগত দুটাকৈ বছৰ সমগ্ৰ মানৱ জাতিৰ বাবে এক শিক্ষা




বিগত দুটাকৈ বছৰে আমি অনুভৱ কৰিছো যে এটা ভাইৰাছেই আমাৰ পৃথিৱীখন স্তব্ধ কৰি দিছে। ভাইৰাছৰ বাবেই আমি সকলো বোৰ বন্ধ কৰি দিলো। নিজকে বন্ধ কৰি ৰাখিলো,সামাজিকৰণ বন্ধ কৰিলো, মুখাবোৰ আমাৰ পোছাকৰ এটা অংশ কৰি তুলিলো আৰু অনলাইনত কাম কৰা আৰম্ভ কৰিলো। আমি যোৱা দুবছৰত নৰকৰ মাজেৰে জীয়াই থাকিলো। সকলোফালেই কেৱল মৃত্যু আৰু নিৰাশা দেখিছিলো । এই অভিজ্ঞতাটো ধনী আৰু দৰিদ্ৰ সকলো লোকৰ বাবেই হ'ল।


ইয়াৰ পিছত আমি আশা কৰিছিলো আৰু প্ৰাৰ্থনা কৰিছিলো যাতে ভেকছিনে কাম কৰক । ইয়াৰোপৰি একমাত্ৰ প্ৰশ্নটো আছিল যে ভেকছিন পৃথিৱীৰ সকলোতে উপলব্ধ নহব নেকি । সকলোকে টিকাকৰণ কৰাটো নিশ্চিত কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ বিষয়েও বহু কথা কোৱা হৈছিল। অন্যথা এটা নতুন প্ৰকাৰ উদ্ভৱ হ'ব।


"সকলোৱে সুৰক্ষিত নোহোৱালৈকে কোনেও সুৰক্ষিত নহয়।" এই শ্লোগানটো আমাৰ ওচৰলৈ জয়ৰ আশ্বাস হিচাপে আহিছিল। যেতিয়া আমি নতুন বছৰত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ প্ৰস্তুত হৈছিলোঁ আৰু স্বাভাৱিক জীৱনলৈ ঘূৰি যোৱাৰ আশাত লৈছিলো তেতিয়া নতুন প্ৰকাৰৰ ভাইৰাছ অমিক্ৰণে সমগ্ৰ বিশ্বলৈ আতংক কঢ়িয়াই আনিছে। অমিক্ৰণ কিমান ভয়াৱহ আমি নাজানো। আমি কেৱল জানো যে এই প্ৰকাৰটো অত্যন্ত পৰিৱৰ্তিত আৰু অত্যাধিক সংক্ৰামক , ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰতিবন্ধকতাৰ মাজেৰে ভাঙি যায়। এতিয়া একমাত্ৰ বিকল্প হৈছে ইতিমধ্যে টিকাকৰণ কৰা লোকসকলক "বুষ্টাৰ" শ্বট প্ৰদান কৰা যাতে অমিক্ৰণ কম বিপদজনক হৈ পৰে।


বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই অলপতে "ধনী" দেশবোৰক বুষ্টাৰ বাছনি নকৰিবলৈ অনুৰোধ কৰি আছিল যে তেওঁলোকে ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে ভাইৰাছটো বন্ধ কৰিবলৈ দৰিদ্ৰ ৰাষ্ট্ৰসমূহৰ বাবে ভেকছিন উপলব্ধ কৰিব লাগে।



আমি শিশুৰ ওপৰত এই ভাইৰাছৰ আটাইতকৈ বেয়া প্ৰভাৱ দেখিছোঁ। এইটো এনে এক প্ৰজন্ম যি এই ভাইৰাছৰ দ্বাৰা বেয়াকৈ প্ৰভাৱিত হ'ব। শিশুসকল এই ভাইৰাছৰ দ্বাৰা আটাইতকৈ বেছি প্ৰভাৱিত হয় - যিটো আমি প্ৰায়ে আলোচনা নকৰোঁ। তেওঁলোকেই স্কুলত থকা, বন্ধুবৰ্গৰ সৈতে থকা, শিকাৰ আৰু জীয়াই থকাৰ আনন্দৰ মূল্যৱান সময় হেৰুৱাইছে। শিক্ষা অনলাইন বুলি কোৱাটো যথেষ্ট নহয়, কিয়নো আমি জানো দৰিদ্ৰ লোকসকলৰ বাবে ইয়াৰ অৰ্থ কি। এইটো কোৱাটো যথেষ্ট নহয় যে পৰিয়ালৰ সময় বৃদ্ধি পাইছে কিয়নো আমি জানো তেওঁলোকৰ মানসিক স্বাস্থ্য আৰু বিকাশৰ বাবে জীৱনটো "স্বাভাৱিক" হিচাপে জীয়াই থাকিব নোৱাৰাৰ অৰ্থ কি।


এইয়াই শেষ নহয়। এই যোৱা বছৰত, চৰাই আৰু কুকুৰা মাংসত এভিয়ান ইনফ্লুৱেঞ্জা ভাইৰাছৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ হৈছে ।সমগ্ৰ বিশ্বত গাহৰিৰ সংখ্যাক আঘাত কৰা আফ্ৰিকান ছোৱাইন ইনফ্লুৱেঞ্জাৰ আৰু নিপাহ (বাদুলিৰ পৰা) আৰু জিকা (মহৰ পৰা) ভাইৰেল সংক্ৰমণ হৈছে।


এইসমূহ কোভিড-19 তকৈ মাৰাত্মক হ'ব পাৰে নেকি আমি নাজানো। এই সকলোবোৰ অনিশ্চয়তাৰ স্বত্বেও, আমি স্বীকাৰ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰোঁ যে আমি প্ৰকৃতিৰ সৈতে শান্তিত নাই।


আমি জানো যে সকলোকে টিকাকৰণ নকৰিলে আমি অসুৰক্ষিত হৈ থাকিম। আমি যোৱা দুবছৰত এইটোও শিকিছোঁ যে ৰোগটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত দেশবোৰৰ সফলতা সমাজ-বিস্তৃত ৰাজহুৱা স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰণালীত তেওঁলোকৰ বিনিয়োগত নিহিত আছে আৰু এইবোৰ সকলোৰে প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ বাবে প্ৰাথমিক স্তৰত, সুলভ, উপলব্ধ আৰু কৰ্মচাৰী হোৱা প্ৰয়োজন।

3 views0 comments