NFHS -4 ৰ শেহতীয়া তথ্য ত প্ৰকাশ ভয়ানক তথ্য , দেশৰ অধিকাংশ শিশু ভুগিছে ৰক্তহীনতাত




ৰক্তহীনতা ই জুৰুলা কৰিছে ভাৰতৰ শিশু সকলক । নিশ্বয়কৈ ভাৰতৰ দৰে এখন দেশৰ কাৰনে এয়া অত্যন্ত চিন্তনীয় কথা । NFHS-4 (2015-16)ৰ তুলনাত ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিয়াল স্বাস্থ্য জৰীপ-5 (2019-21) অনুসৰি 2005 আৰু 2015 চনৰ ভিতৰত শিশুসকলৰ মাজত ৰক্তহীনতা হ্ৰাস হোৱা নাই। ভাৰতত 6-59 মাহ বয়সৰ শিশুৰ অধিক শিশুয়েই ৰক্তহীনতাত ভোগা পৰিলক্ষিত হৈছে। 2019-20 বৰ্ষত ৰাজ্য/কেন্দ্ৰীয় শাসিত ৰাজ্যৰ ভিতৰত 30 খনত বয়সৰ আধাতকৈ অধিক শিশু ৰক্তহীনতাত আক্ৰান্ত হোৱা দেখা গৈছিল। অধিক উদ্বেগজনকভাৱে NFHS-4 ৰ তুলনাত NFHS-5 ত 29 খন ৰাজ্য/ইউ.টি.-ত এনিমিক শিশুৰ অনুপাত বৃদ্ধি পাইছে।

NFHS-5 (2019-21)ত 6-59 মাহ বয়সৰ এনিমিক শিশুৰ অংশ NFHS-4 (2015-16)ৰ তুলনাত 8.5 শতাংশলৈ বৃদ্ধি হৈছে আৰু NFHS-3 (2005-06)ত নথিভুক্ত স্তৰৰ ওচৰত আছিল। NFHS -5ৰ এখন ৰাজ্য/কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ গ্ৰাম্য অঞ্চলত এনে শিশুৰ বিপৰীতে নগৰ অঞ্চলত ৰক্তহীনতাত ভোগা শিশুক নথিভুক্ত কৰিছে। ছাঁ যুক্ত অঞ্চলৰ ৰাজ্যসমূহত গ্ৰাম্য আৰু চহৰাঞ্চলৰ শিশুসকলৰ মাজত ৰক্তহীনতাৰ প্ৰচলন তুলনামূলকভাৱে বেছি আছিল। 60% ৰো অধিক গ্ৰাম্য আৰু চহৰ অঞ্চলৰ শিশু ৰক্তহীনতাত ভুগিছিল। NFHS-5-ৰ মতে, 6-59 মাহ বয়সৰ শিশুম ৰাজ্য-অনুসৰি শতাংশ হিচাপে দেখুওৱা হৈছে যিসকল ৰক্তহীনতাত ভুগি আছিল। 36 খন ৰাজ্য/ইউটিৰ ভিতৰত 9 খনত এনিমিক শিশু 70% তকৈ অধিক আছিল। কেৰালাই হৈছে একমাত্ৰ ৰাজ্য য'ত 40% তকৈ কম শিশু আছিল ৰক্তহীনতাত ভোগা। গুজৰাটত 6-59 মাহ বয়সৰ সৰ্বাধিক 79.7% শিশু আছিল, যিয়ে NFHS-5ত ৰক্তহীনতাত ভুগিছিল। তথ্য অনুসৰি NFHS-4 ৰ তুলনাত NFHS-5-ত ৰক্তহীনতাত ভোগা 6-59 মাহ বয়সৰ শিশুৰ হাৰ বিভিন্ন ৰাজ্য অনুসৰি পৰিৱৰ্তন হৈছে। ইয়াৰে অসম, মিজোৰাম আৰু ছত্তীশগড়ত সৰ্বাধিক বৃদ্ধি হৈছে। ৰক্তহীনতাত ভোগা শিশুৰ হাৰ মাত্ৰ চাৰিখন ৰাজ্যত হ্ৰাস পাইছিল। মুখ্য ৰাজ্যসমূহৰ ভিতৰত, ছত্তীশগড়ত NFHS-4-ৰ তুলনাত NFHS-5-ত এনিমিক শিশুৰ হাৰ সৰ্বাধিক বৃদ্ধি হৈছে।

3 views0 comments