উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ ৰাজ্য সমুহৰ মুল সমস্যা হৈছে একাংশ ৰাজনীতিবিদ ৰ সৈতে সশস্ত্ৰ গোটৰ মধুৰ সম্পৰ্ক





নাগালেণ্ড আৰু অন্যান্য উত্তৰ-পূব প্ৰদেশৰ দৰে ৰাজ্যৰ সকলো সমস্যাৰ মূল কাৰণ হৈছে ৰাজনীতিবিদ আৰু সশস্ত্ৰ গোটবোৰৰ মাজত থকা মধুৰ সম্পৰ্ক ।২০২১ চনৰ ৪ ডিচেম্বৰ দিনটোক ক'লা দিন বুলি ক'লেও হয়তো ভুল কোৱা নহ'ব । ৪ ডিচেম্বৰেই নহয়, নাগালেণ্ডত এনেধৰণৰ আন এটা 'ক'লা দিন' আছিল ১৯৯৫ চনৰ ৫ মাৰ্চ । ১৯৯৫ চনৰ ৫ মাৰ্চতো একেলগে ৮ জনকৈ লোকে প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল। চুবুৰীয়া ৰাজ্য মণিপুৰত নিৰ্বাচনী দায়িত্বৰ পৰা উভতি অহা ব্যক্তিকেইগৰাকীক ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাইফলছে কোহিমাৰ দক্ষিণ অংশত ভুলবশত: আক্ৰমণ কৰিছিল। সেই সময়ত নাগালেণ্ডৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল প্ৰবীণ নাগা নেতা এছ চি জামিৰ। এতিয়াৰ দৰে সেই সময়তো উত্তেজনা স্পষ্ট আছিল, আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজনৈতিক নেতাসকলৰ পৰা সচৰাচৰ পোৱাৰ দৰেই বিবৃতি পোৱা গৈছিল। দুজন ৰাষ্ট্ৰীয় সংস্থাৰ সাংবাদিকেও এই ঘটনাৰ পাছত কোহিমাৰ পৰা স্থায়ীভাৱে পলায়ন কৰিব লগা হৈছিল। ইয়াৰ কিছুদিন পাছত কোহিমাৰ DC এল ভি ৰেড্ডীক হত্যা কৰা হৈছিল।ইয়াৰ পাছতেই এজন মণিপুৰৰ ৰাজনৈতিক নেতাই AFSPA প্ৰত্যাহাৰৰ ওপৰত জোৰ দিছিল । কিন্তু সেই সময়ত তেওঁক কোৱা হৈছিল যে AFSPA অবিহনে সকলো সেনা গোট প্ৰত্যাহাৰ কৰিব লাগিব। যাৰ বাবে তেখেতে আইন-শৃংখলাক লৈ শংকিত হৈ পৰিছিল। নাগালেণ্ড বা উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ আন ৰাজ্যসমূহৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সমস্যাটো হ'ল ৰাজনীতিবিদ-সশস্ত্ৰ গোটবোৰৰ সম্পৰ্ক।এই বিষয় কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ আৰু বিভিন্ন সংস্থাৰ দ্বাৰা সাৱধানে আৰু কিছু বিৱৰণত চোৱা উচিত ।


নব্বৈৰ দশকৰ মাজভাগৰ নাগালেণ্ডৰ লেফটেনেণ্ট জেনেৰেল এছ এছ গ্ৰেৱাল পিছলৈ দিল্লীত সেনাৰ মুখ্য কাৰ্যালয়ত এডজুটেণ্ট জেনেৰেল হৈছিল । তেখেতে এই সম্পৰ্কত কৈছিল যে "উত্তৰ-পূবত বিদ্ৰোহৰ সমস্যা অব্যাহত ৰখাৰ বাবে মেৰুদণ্ড বা প্ৰকৃত অক্সিজেন হৈছে স্থানীয় সমৰ্থন।" যদি ৰাজনৈতিক-বিদ্ৰোহীৰ সম্পৰ্ক ভংগ হয় তেন্তে এই মেৰুদণ্ড সহজে চূৰ্ণ-বিচূৰ্ণ হ'ব পাৰে। তেওঁ অভিযোগ কৰিছিল যে বহুতো অসাধু নেতাই অসৎ আৰু প্ৰৱঞ্চক, সৰ্বাধিক দ্বৈত মানদণ্ডত লিপ্ত হৈ আছে।


১৯৯৫ চনত, কংগ্ৰেছৰ মুখ্যমন্ত্ৰী এছ চি জামিৰে কিছুমান ক্ষেত্ৰত বিচলিত এলেকা আইনৰ ব্যৱস্থা জাৰি কৰাৰ সময়ত অনাস্থা প্ৰস্তাৱৰ সন্মুখীন হৈছিল। বিধানসভাত বিতৰ্কৰ সময়ত, তেওঁৰ সঁহাৰি আছিল এজন জাতীয়তাবাদী হিচাপে, যিটো তদানীন্তন গৃহ মন্ত্ৰী এছ বি চৱনে প্ৰশংসা কৰিছিল। জামিৰে কৈছিল যে "প্ৰায়ে সেনা আৰু উগ্ৰপন্থীৰ মাজত সংঘৰ্ষত গাওঁবাসীক মানৱ ঢাল হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।" অৱশ্যে এয়া সত্য যে বিদ্ৰোহ হৈছে কিছুমান অসাধু উপাদানৰ বাবে এক কুটিৰ উদ্যোগ।সময় থাকোতেই মোডী চৰকাৰে তেওঁলোকক চিনাক্ত কৰিব লাগিব নহলে পৰিস্থিতি আৰু ভয়াৱহ হব ।


5 views0 comments