নতুন পৰ্যটন পলিচীক অতি শীঘ্ৰেই চূড়ান্ত ৰূপ দিয়া হব, ইয়ে কোভিডোত্তৰ পৰ্যটকৰ প্ৰয়োজনীয়তাবোৰ পূৰণ কৰিব





অতি শীঘ্ৰে ই বহু বিলম্বিত পৰ্যটনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পলিচি ক চূড়ান্ত ৰূপ দিয়া হ'ব আৰু ইয়াৰ কোভিড-১৯ যাত্ৰীসকলৰ অনুকূল বহু বিশিষ্ট মানদণ্ড আৰু ব্যৱস্থা থাকিব ।ইতিমধ্যে এই পলিচি পৰ্যটনৰ ড্রাফ্ট ৰাষ্ট্ৰীয় পলিচীক মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল আৰু মহামাৰী শিথিল হোৱাৰ পাছত ইয়াৰ সমীক্ষা কৰা হৈ আছে । যোৱাবছৰ উপস্থাপিত ড্রাফ্ট পলিচীৰ কিছুমান বিশেষত্বৰ ভিতৰত কৰ্মসংস্থান সৃষ্টিত গুৰুত্ব প্ৰদান, সমুদায়ৰ অংশগ্ৰহণ আৰু এক বহনক্ষম আৰু দায়বদ্ধ ৰূপত পৰ্যটনৰ উন্নয়নৰ ক্ষেত্ৰত হেঁচা প্ৰয়োগ আদিবোৰো আছে । উল্লেখযোগ্য যে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলক এক পৰ্যটক কেন্দ্ৰ হিচাপে প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ আৰু চৰকাৰৰ লুক ইষ্ট পলিচী (look east policy)-ৰ এক অংশ হিচাপে পৰ্যটন ক্ষমতাক বঢ়াবলৈ আয়োজন কৰা ভাৰতীয় পৰ্যটন মেলা হৈছে কেন্দ্ৰৰ বাবে এই বিভাগৰ শক্তিক বুজি উঠাৰ এক পথ । ইয়াৰোপৰি ষ্টে'কেচনৰ দৰে কোভিডোত্তৰ ব্যৱস্থাক শক্তিশালী কৰি তোলাৰ ক্ষেত্ৰতো বিশেষ গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হয় । লক্ষণীয়ভাৱে পৰ্যটন হৈছে সেইসমূহ উদ্যোগৰ ভিতৰত এটা যিসমূহক কোভিডে সকলোতকৈ বেছি ক্ষতি কৰিছে ।

5 views0 comments