বিশ্বত ইছলামবাদী জেহাদ বিয়পোৱাৰ বাবে তবলিগী জামাতক ব্যৱহাৰ কৰিছে পাকিস্তানী ISI য়ে






পাকিস্তানী গুপ্তচৰ সংস্থা ইণ্টাৰ চাৰ্ভিচ ইণ্টেলিজেঞ্চ(ISI) আল কায়েদা, ইছলামিক ষ্টেট আৰু তালিবানৰ দৰে কেইবাটাও জেহাদী গোটে ধৰ্মীয় উগ্ৰবাদ আৰু ইছলামবাদী জিহাদ বিয়পোৱাৰ বাবে তবলিগী জামাতক আটাইতকৈ সুবিধাজনক অস্ত্ৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰি আহিছে। যদিও পাকিস্তানৰ নিজা নিৰাপত্তা বিশ্লেষকসকলে তবলিগী জামাতৰ প্ৰাক্তন মিছনাৰীসকলে কেনেদৰে হৰকত-হুয়াত-মুজাহিদীনৰ দৰে কিছুমান ভয়ংকৰ সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠন গঠন কৰিছে সেই বিষয়ে বিতংভাৱে লিখিছে কিন্তু পাকিস্তানৰ নিজা অনুসন্ধানকাৰীসকলে কৈছে যে তবলিগী জামাতৰ প্ৰাক্তন সদস্যসকলে হৰকত-উল-মুজাহিদীন গঠন কৰিছিল।


ইফালে সন্ত্ৰাসবাদ বিৰোধী বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, তবলিগী জামাতক কুখ্যাত জামাত-ই-ইছলামীয়ে ধৰ্মীয় উগ্ৰবাদ আৰু ভাৰত বিৰোধী ভাৱনা বিয়পোৱাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰি আছে। তবলিগী, ফিলিস্তিনি ইছলামিক জিহাদ আৰু হামাদৰ মাজত গভীৰ সম্পৰ্কৰ ইঙ্গিতও আছে।


শেহতীয়াকৈ চৌদি আৰবে তবলিগী জামাতৰ কাৰ্যকলাপ নিষিদ্ধ কৰিছে আৰু দেশৰ প্ৰতিটো মছজিদ আৰু ধৰ্মীয় কেন্দ্ৰক তবলিগীৰ যিকোনো কাৰ্যকলাপৰ প্ৰতিবেদন দিবলৈ সতৰ্ক কৰি দিছে। চৌদি কৰ্তৃপক্ষই তবলিগী জামাতক সন্ত্ৰাসবাদৰ দুৱাৰ বুলি অভিহিত কৰিছিল আৰু চৌদি ভূমিত ইয়াৰ সকলো কাৰ্যকলাপ নিষিদ্ধ কৰিছিল। বিশ্বৰ কেইবাখনো দেশত তবলিগী জামাতক সন্ত্ৰাসবাদৰ পূৰ্বকক্ষ বুলি গণ্য কৰা হয়।


চৌদি আৰৱকে ধৰি কেইবাখনো মুছলমান ৰাষ্ট্ৰই তবলিগী জামাতৰ কাৰ্যকলাপ নিষিদ্ধ কৰি থকাৰ সময়তে পাকিস্তানে তাবলিগী জামাতক সমৰ্থন কৰি এটা প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰিছে। সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি, পাকিস্তানৰ পঞ্জাৱ বিধানসভা, য'ত প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানৰ দল পাকিস্তান তেহৰিক ই ইনচাফ (পিটিআই) সংখ্যাগৰিষ্ঠ, সৰ্বসন্মতিক্ৰমে তবলিগী জামাতক ভাল আৰু এক অৰাজনৈতিক শান্তিপূৰ্ণ সংগঠনৰ বাবে এক শক্তি বুলি অভিহিত কৰি এক প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰে। ৰিয়াদ আৰু ইছলামাবাদৰ মাজত দশকজোৰা সম্পৰ্ক থকা স্বত্বেও তাবলিগী জামাতৰ সৈতে সংহতিৰ ইংগিতক চৌদি আৰৱৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিশোধমূলক পদক্ষেপ হিচাপে ব্যাপকভাৱে দেখা যায়।


বিবৃতিটোত কোৱা হৈছে: "তবলিগী জামাত হৈছে এক গোলকীয় সংগঠন। সন্ত্ৰাসবাদৰ সৈতে ইয়াৰ কোনো সম্পৰ্ক নাই। বুৰঞ্জীয়ে দেখুৱাইছে যে এই লোকসকল কেতিয়াও এনে কাৰ্যকলাপত জড়িত হোৱা নাই। তেওঁলোকে সমগ্ৰ বিশ্বতে ইছলামধৰ্মী প্ৰচাৰৰ দ্বাৰা পাকিস্তানৰ বাবে সদিচ্ছা অৰ্জন কৰিছে।"


অৱশ্যে, জানুৱাৰী ২০১৬-ত, পঞ্জাৱ বিধানসভাই তবলিগী জামাতক বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা নিষিদ্ধ কৰে। তাবলিগীক সকলো বিশ্ববিদ্যালয়ৰ চাৰিওফালে থকা মছজিদৰ পৰা নিষিদ্ধ কৰিছিল কিয়নো আইন প্ৰণেতাসকলে ভাবিছিল যে তবলিগী জামাত সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠনৰ প্ৰতি সহানুভূতিশীল আৰু যুৱ শিক্ষাৰ্থীসকলক বিপথে পৰিচালিত কৰিব। ইয়াৰ পাঁচ বছৰৰ পিছত পঞ্জাৱ বিধানসভাই তবলিগী জামাতৰ প্ৰশংসা কৰে।


পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানে বহুতো উগ্ৰ ইছলামী সন্ত্ৰাসবাদী গোটৰ সৈতে উচ্চ ঘনিষ্ঠতা বজাই ৰাখে আৰু ইছলামাবাদে শেহতীয়াকৈ তালিবান জিহাদীসকলৰ অন্যতম পাকিস্তানী অধ্যায় তেহৰিক-ই-তালিবানৰ সৈতে এক বিফল যুদ্ধ বিৰতি চুক্তি তৈয়াৰ কৰে।


২০১০ চনত লাহোৰৰ এটা মছজিদত এক গণহত্যা সংঘটিত হৈছিল য'ত ৯৪ জন আহমেদিয়া মুছলমানক বন্দী কৰি হত্যা কৰা হৈছিল। পঞ্জাৱ প্ৰদেশৰ আইন মন্ত্ৰীজনে ৰেকৰ্ডত কৈছিল যে তবলিগী জামাতৰ সদস্যসকলে এই আক্ৰমণৰ সুবিধা দিছিল।


তবলিগী জামাতৰ কাৰ্যকলাপৰ ওপৰত চৌদিৰ নিষেধাজ্ঞা থকা স্বত্বেও কুখ্যাত গোটটোৱে বাংলাদেশ, ভাৰত আৰু অন্যান্য দক্ষিণ এছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰসমূহত হিজবুল মুজাহিদিন, আনছাৰ আল ইছলাম, হেফাজত-ই-ইছলাম আদিৰ দৰে উগ্ৰ ইছলামী উগ্ৰবাদী গোটৰ সৈতে মিত্ৰতা গঢ়ি তেওঁলোকৰ কাৰ্যকলাপ সম্প্ৰসাৰিত কৰি আহিছে। ভাৰতত তবলিগী জামাতে কাটাৰ আৰু আন কেইখনমান মুছলমান ৰাষ্ট্ৰৰ পুঁজিৰে ধৰ্মীয় ৰূপান্তৰ প্ৰকল্প চলায়। বাংলাদেশত জামাত-ই-ইছলামী বাংলাদেশ (জেআইবি), হেফাজত-ই-ইছলাম (এইচইআই) আৰু বাংলাদেশ নেচনেলিষ্ট পাৰ্টি (বি এন পি)য়ে ধৰ্মীয় উগ্ৰবাদ, হিন্দু বিৰোধী, ভাৰত বিৰোধী ভাৱনা আৰু জেহাদীবাদ বিয়পোৱাৰ বাবে তবলিগী জামাতক আটাইতকৈ সুবিধাজনক মঞ্চ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিছে। এই ইছলামবাদী ৰাজনৈতিক শক্তিবোৰে বাংলাদেশৰ ২০২৩ চনৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচনৰ ওপৰত দৃষ্টি ৰাখিছে আৰু ভোট বেংক বৃদ্ধিৰ বাবে তবলিগী জামাত কাৰ্যকলাপ বিচাৰে।


ইফালে, বিশ্ব হিন্দু পৰিষদে শেহতীয়াকৈ চৰকাৰক ভাৰতত তবলিগী জামাত নিষিদ্ধ কৰিবলৈ আৰু ভাৰতৰ জনপ্ৰিয় মৰ্চা দাৰুল উলুম দেওবন্দৰ বিৰুদ্ধে "অভিযান" চলোৱাৰ নিৰ্দেশ দিবলৈ দাবী জনাইছিল। কিয়নো তেওঁলোকে জামাতক "প্ৰত্যক্ষ বা পৰোক্ষ পুষ্টি" প্ৰদান কৰে।


এক বিবৃতিত ভিএইচপিয়ে দাবী কৰে যে" দিল্লীৰ নিজামুদ্দিন মাৰ্কাজ ভৱন আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত বেংক একাউণ্টসমূহ বন্ধ কৰিব লাগে আৰু ইয়াৰ "অৰ্থনৈতিক উৎস আৰু সম্পদ" বিচাৰি উলিয়াব লাগে । কেৱল ভাৰতেই নহয়, আজি তবলিগী জামাত আৰু ইয়াৰ নিজামুদ্দিন মাৰ্কাজৰ অপৰাধৰ বাবে সমগ্ৰ বিশ্ব গুৰুতৰ সমস্যাত পৰিছে ।"


ভিএইচপিয়ে ভাৰতত তাবলিগী জামাত আৰু ইজটেমা (ধৰ্মীয় মণ্ডলী)ৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণ নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰাৰ দাবী জনাইছে। তেওঁলোকৰ মতে তবলিগী জামাত হৈছে "উগ্ৰ ইছলামিক জেহাদীবাদ"ৰ এটা নিৰ্মাণ কেন্দ্ৰ আৰু বিশ্বব্যাপী সন্ত্ৰাসবাদৰ আয়োজক আৰু পৃষ্ঠপোষক।

7 views0 comments

Recent Posts

See All