পশ্চিমীয়া দেশৰ তুলনাত ভাৰতত মহিলা পাইলটৰ শতাংশ দুগুণ বেছি




কোনে কয় , ভাৰতীয় মহিলা সকল পশ্মিমীয়া ৰাষ্ট্ৰতকৈ পিছপৰা বুলি ! উল্লেখযোগ্য যে ভাৰতত মুঠ 17,726 জন পঞ্জীভুক্ত পাইলট আছে যাৰ ভিতৰত মহিলা পাইলটৰ সংখ্যা হৈছে 2,764 জন। অত্যন্ত ভাল লগা কথা যে , ভাৰতত, মহিলা পাইলট 15 শতাংশতকৈও অধিক। এই কথা অসামৰিক বিমান পৰিবহন মন্ত্ৰালয়ৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী ভি কে সিঙে ৰাজ্যসভাত এক প্ৰশ্নৰ লিখিত উত্তৰত কয়।

উল্লেখযোগ্য যে, "আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু অষ্ট্ৰেলিয়াকে ধৰি বেছিভাগ পশ্চিমীয়া দেশৰ তুলনাত ভাৰতত মহিলা পাইলটৰ শতাংশ দুগুণ বেছি ।অৱশ্যে, ইণ্ডিয়ান কমাৰ্চিয়েল পাইলট এছ'চিয়েশ্যনে শেহতীয়াকৈ চৰকাৰৰ এয়াৰ ইণ্ডিয়াৰ বিৰুদ্ধে মহিলা পাইলটসকলৰ বিৰুদ্ধে বৈষম্যমূলক আচৰণ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন হৈছিল। এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, সংগঠনটোৱে কৈছিল যে উন্নীতকৰণ তালিকাত মাতৃত্বকালীন ছুটি লোৱা কেইগৰাকীমান মহিলা পাইলটৰ নাম বাদ দিয়া হৈছে । যাৰ ফলত লিভ ট্ৰেভেল ৰেহাই (LTC)ৰ দৰে উপযুক্ত সেৱা সুবিধা তেওঁলোকে লাভ কৰা নাই।" ইফালে, মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে উইমেন ইন এভিয়েচন ইণ্টাৰনেচনেল (WAI) - ইণ্ডিয়া চেপ্টাৰে অসামৰিক বিমান পৰিবহন মন্ত্ৰালয়, উদ্যোগ আৰু আগশাৰীৰ মহিলা বিমান পৰিবহন পেছাদাৰীসকলৰ সহযোগত সমগ্ৰ দেশতে বহুতো সজাগতা কাৰ্যসূচী পৰিচালনা কৰে, বিশেষকৈ নিম্ন আয়ৰ পৰিয়ালৰ যুৱ স্কুলীয়া ছাত্ৰীসকলৰ ওপৰত বিশেষ গুৰুত্ব আৰোপ কৰিব । ইতিমধ্যে অসামৰিক বিমান পৰিবহন মন্ত্ৰালয় আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত সংগঠনসমূহে দেশত পাইলটসকলৰ প্ৰশিক্ষণৰ প্ৰচাৰৰ বাবে কেইবাটাও পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে ভাৰতীয় বিমানবন্দৰ প্ৰাধিকৰণৰ পাঁচটা বিমানবন্দৰ ক্ৰমে বেলাগাভি, জলগাওঁ, কালাবুৰাগী, খাজুৰাহো, আৰু লীলাবাৰীত ৯ টা নতুন উৰণ প্ৰশিক্ষণ সংগঠনৰ (FTO') বাবে যুক্তিসঙ্গত ভূমি মাচুল, ইত্যাদি, নিয়ন্ত্ৰক DGCA-ত অনুমোদন প্ৰক্ৰিয়াৰ ডিজিটাইজেচন আৰু ফ্লাইং প্ৰশিক্ষকৰ অধিক সৱলীকৰণ আদিৰ বাবে পুৰস্কাৰ পত্ৰ জাৰী কৰা।এই পদক্ষেপবোৰে FTO ত উৰণৰ সময় আৰু বছৰি জাৰি কৰা বাণিজ্যিক পাইলট অনুজ্ঞাপত্ৰৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। এইবোৰে অনাগত সময়ত মহিলা পাইলটকে ধৰি সকলো উচ্চাকাংক্ষী পাইলটক উপকৃত কৰিব।

11 views0 comments