সাংবাদিকক দমন নীতি কোনো পধ্যেই গ্ৰহণযোগ্য নহয় : উচ্চতম ন্যায়ালয়




ৰাজ্যিক শক্তিক কেতিয়াও ৰাজনৈতিক মতামত বা সাংবাদিকক প্ৰহাৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। এনেদৰে জানিবলৈ দিছে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে । উল্লেখযোগ্য যে পশ্চিম বংগত প্ৰকাশিত এক প্ৰবন্ধৰ সন্দৰ্ভত ন্যায়াধীশ এছ কে কৌল আৰু এম এম সুন্দ্ৰেশক লৈ গঠিত এখন বিচাৰপীঠে এটা নিউজ ৱেব পৰ্টেলৰ সম্পাদক আৰু অন্যান্যসকলৰ বিৰুদ্ধে এজাহাৰ বাতিল কৰাৰ সময়ত কৰা হৈছিল এক পৰ্যৱেক্ষণ।পশ্চিম বংগ চৰকাৰৰ হৈ উপস্থিত জ্যেষ্ঠ অধিবক্তা সিদ্ধাৰ্থ দাৱে বিচাৰপীঠক জনোৱাৰ পিছত পৰ্যৱেক্ষণ কৰা হৈছিল। পৰ্যবেক্ষণত ৰাজ্যখনে ইংৰাজী ভাষা Opindia.com সম্পাদক নুপুৰ জে শৰ্মা আৰু ইয়াৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়াকে ধৰি অন্যান্যসকলৰ বিৰুদ্ধে পঞ্জীয়ন কৰা এজাহাৰ প্ৰত্যাহাৰ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। শীৰ্ষ ন্যায়ালয়ে কৈছিল যে যিখন দেশে ইয়াৰ বৈচিত্ৰ্যৰ ওপৰত গৌৰৱ কৰে, সেই দেশত বিভিন্ন ধাৰণা আৰু মতামত থাকিব লাগিব ,য'ত ৰাজনৈতিক মতামত অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব।



"ৰাজ্যিক শক্তিক কেতিয়াও ৰাজনৈতিক মতামত ৰখাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে বা সাংবাদিকসকলে ইতিমধ্যে ৰাজহুৱা ক্ষেত্ৰত থকা সন্মুখীন হৈ থকা পৰিণামৰ সন্মুখীন হ'ব নালাগে।"যোৱা বছৰৰ ২৬ জুনত, শীৰ্ষ আদালতে আৱেদনকাৰীসকলৰ বিৰুদ্ধে পশ্চিম বংগত দাখিল কৰা তিনিখন এজাহাৰত পৰৱৰ্তী প্ৰক্ৰিয়া স্থগিত ৰাখিছিল।তেওঁলোকৰ হস্তক্ষেপৰ আবেদনত কৈছিল যে পশ্চিম বংগ চৰকাৰৰ দ্বাৰা নিৰন্তৰ হাউণ্ডিং আৰু ভুক্তভোগী হোৱাৰ বাবে তেওঁলোকে শীৰ্ষ আদালতলৈ যাবলৈ বাধ্য হৈছে। আৱেদনখনত কোৱা হৈছিল যে "২৬ জুন, ২০২০ তাৰিখৰ আদেশটো আৱেদনকাৰীসকলৰ বাবে এক অৱকাশ হিচাপে আহিছিল , যাৰ সন্মান, জীৱন আৰু স্বাধীনতা ৰাজ্যৰ দ্বাৰা বাৰে বাৰে ক্ষুণ্ণ কৰিব বিচাৰিছিল। অৱশ্যে দেখা গৈছে যে উত্তৰদাতাসকলে আৱেদনকাৰীসকলক অত্যাচাৰ কৰাৰ প্ৰচেষ্টাত নিৰন্তৰ হৈ আছে কিয়নো আবেদনকাৰীসকলে শেহতীয়াকৈ ৫ আগষ্টত পশ্চিম বংগৰ চিআইডিৰ পৰা চিআৰপিচিৰ ধাৰা 41 A-ৰ অধীনত ভদ্ৰেশ্বৰ আৰক্ষী থানাত পঞ্জীয়ন কৰা এজাহাৰ সম্পৰ্কে জাননী প্ৰদান কৰিছে। এইটো কৈছিল যে এজাহাৰখন 'অপইণ্ডিয়া'ত প্ৰকাশিত সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।


২০২০ চনৰ মে' মাহৰ তেলেনিপাৰা সাম্প্ৰদায়িক দাঙ্গাৰ বিষয়ে কম', আৰু এফ.আই.আৰ.-ৰ দৰে প্ৰায় একে সময়তে সমসাময়িকভাৱে পঞ্জীয়ন কৰা হৈছিল, যি ৰিট আৱেদনৰ বিষয়বস্তু গঠন কৰে।আৱেদনকাৰীসকলে কৈছিল যে এজাহাৰখন কেৱল চলিত বৰ্ষৰ ৫ আগষ্টত ৪১ চিআৰপিচি ধাৰাৰ অধীনত জাননী প্ৰাপ্ত হোৱাৰ পিছতহে তেওঁলোকৰ দৃষ্টিগোচৰ হৈছিল যাৰ বাবে তেওঁলোকে ১৩ আগষ্টত তদন্তকাৰী বিষয়াৰ সন্মুখত হাজিৰ হ'ব লাগিব। কিন্তু পিছত তদন্তকাৰী বিষয়াই ১২ আগষ্টত ই মেইলযোগে আবেদনকাৰীক ২৩ আগষ্টত হাজিৰ হ'বলৈ কৈছিল । তেওঁলোকে ভদ্ৰেশ্বৰ আৰক্ষী থানাত পঞ্জীয়ন কৰা এজাহাৰৰ পৰা উদ্ভৱ হোৱা তদন্ত আৰু তদন্তকাৰী বিষয়াৰ সন্মুখত হাজিৰ হোৱাৰ বাবে তেওঁলোকক জাৰি কৰা জাননীৰ ওপৰত স্থগিতাদেশ বিচাৰিছিল। তেওঁলোকে এজাহাৰখন বাতিল কৰিবলৈও বিচাৰিছিল।যোৱা বছৰৰ ২৬ জুনত শীৰ্ষ ন্যায়ালয়ে তিনিখন এজাহাৰ স্থগিত ৰাখি পশ্চিম বংগ চৰকাৰ আৰু কেন্দ্ৰক এই আবেদনৰ ওপৰত তেওঁলোকৰ উত্তৰ বিচাৰি জাননী জাৰি কৰিছিল।শৰ্মা আৰু বাতৰি পৰ্টেলৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া আৰু ইয়াৰ হিন্দী ভাষা প্ৰকাশনৰ সম্পাদককে ধৰি আনসকলে দাখিল কৰা মুখ্য ৰিট আৱেদনত দাবী কৰা হৈছে যে পশ্চিম বংগ চৰকাৰ আৰু ইয়াৰ "আধিপত্যবাদী কলকাতা আৰক্ষী"য়ে সাংবাদিকসকলক ভয় খুৱাবলৈ এজাহাৰ আৰু "নিষ্ঠুৰ আৰক্ষী ক্ষমতা"ৰ অপব্যৱহাৰ কৰি আছে।


আবেদনখনত দাবী কৰা হৈছে যে "আৱেদনকাৰীসকলে ৰাজ্যিক আৰক্ষীৰ অপব্যৱহাৰৰ জৰিয়তে সৎ মিডিয়া হাউচসমূহক ভাবুকি, স্কুটলিং কৰি ৰাজ্যখনত অবৈধ চেঞ্চৰশ্বিপ আৰোপ কৰাৰ বাবে পশ্চিম বংগ চৰকাৰক ধন দাবী কাৰী আৰু দুৰ্নীতিপূৰ্ণ কাৰ্যকলাপৰ বিৰুদ্ধে সংবিধানৰ ৩২ নং অনুচ্ছেদৰ অধীনত এই আদালতৰ অসাধাৰণ ৰিট অধিকাৰ সাব্যস্ত কৰাত বাধ্য হৈ আছে"।আৱেদনকাৰীসকলে দাবী কৰিছিল যে তেওঁলোকক অৱগত কৰা হৈছিল যে আৰক্ষীয়ে দাখিল কৰা এখন FIR ৰ কাৰণ হৈছে COVID- 19 সম্পৰ্কীয় তথ্য লুকুৱাই ৰখাৰ অভিযোগত নিউজ ৱেব পৰ্টেলৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত এটা প্ৰবন্ধ।


আবেদনখনে দাবী কৰিছিল যে দাখিল কৰা এজাহাৰসমূহৰ এটা যোৱা বছৰৰ অক্টোবৰত ৱেব পৰ্টেলৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত বাতৰি প্ৰতিবেদনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।ই অভিযোগ কৰিছিল যে সংবাদ মাধ্যমৰ স্বাধীনতা হ্ৰাস কৰিবলৈ, ৰাজ্যখনে "আৱেদনকাৰীৰ জীৱন আৰু স্বাধীনতাক টোপ দি বাতৰি প্ৰৱন্ধ বিলোপৰ বাবে দৰদাম" কৰাৰ বাবে একাধিক FIR পঞ্জীয়ন কৰি আৱেদনকাৰীসকলক "হাউণ্ড ডাউন" কৰিবলৈ বাছি লৈছে।ই দাবী কৰিছিল যে ৰাজ্য আৰু আৰক্ষীয়ে কেৱল সাংবাদিকসকলক ভয় খুৱাই নহয় তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ সদস্যসকলক সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন বিলোপ কৰিবলৈ ভাবুকি দিছে যিয়ে এই সময়ত পশ্চিম বংগ ৰাজ্যৰ প্ৰকৃত অৱস্থা ৰাইজৰ দৃষ্টিগোচৰ কৰিছে।আৰক্ষীয়ে বাতৰি প্ৰৱন্ধবোৰ বিলোপ কৰিবলৈ কিছুমান আবেদনকাৰীক ভয় খুৱাইছিল বুলিও অভিযোগ কৰিছিল।



অভিযোগ অনুসৰি বিষয়াসকলে আৱেদনকাৰীক অপমান আৰু অৱমাননা কৰাৰ সময়ত, তেওঁক প্ৰবন্ধবোৰ আঁতৰাবলৈ বা ৰাজ্যৰ ৰাজনৈতিক বিষয়াসকলৰ ক্ষতিৰ সন্মুখীন হ'বলৈ তেওঁৰ প্ৰভাৱ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ কৈছিল । আবেদনখনে দাবী কৰিছিল যে ইণ্টাৰনেটৰ পৰা যিকোনো সমল বিলোপ কৰাৰ দেশজুৰি প্ৰভাৱ আছে আৰু যিকোনো সমল বিলোপ কৰাৰ যিকোনো সিদ্ধান্ত কেন্দ্ৰই ল'ব লাগিব, ৰাজ্য চৰকাৰৰ দ্বাৰা নহয়।ই ইণ্টাৰনেটত সমল বিলোপ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত আৰক্ষীৰ ভূমিকা বাদ দিবলৈ নিৰ্দেশনা বিচাৰিছিল, যিহেতু এনে সমল সীমিত কৰাৰ বাবে এক নিয়ামক প্ৰণালী আছে।

4 views0 comments