তৃতীয় লহৰ চলিছে : ভাৰতত ত চৌদিশে বৃদ্ধি কৰোনাৰ সংক্ৰমণ






ভাৰতত কৰোনাৰ তৃতীয় ঢৌ আৰম্ভ হৈছে! দেশখনৰ প্ৰায় কেউখন ৰাজ্যত ভাইৰাছটোৰ বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ সংক্ৰমণ হঠাৎ দুই-তিনি গুণলৈ বৃদ্ধি পাইছে। অসমতো সংক্ৰমণ দ্বিগুণ বৃদ্ধি পাইছে। অৱশ্যে বৰ্তমান তৃতীয় লহৰৰ প্ৰাথমিক পৰ্যায়ত আছে দেশখন। ইফালে সংক্ৰমণ বৃদ্ধি পোৱাত কেইবাখনো ৰাজ্যত গ্ৰহণ কৰা হৈছে পোৱাৰ বিভিন্ন সতৰ্কতামূলক ব্যৱস্থা।


মহাৰাষ্ট্ৰত মঙলবাৰে ১৮,৪৬৬ জন লোক কৰোনা পজিটিভ হৈছে। সোমবাৰৰ তুলনাত এইয়া ৫১ % অধিক। ৰাজ্যখনৰ কেৱল মুম্বাইতে ১০ হাজাৰজন কৰোনা পজিটিভ ব্যক্তি চিনাক্ত হৈছে। ৰাজ্যখনত মঙলবাৰে কৰোনাত ২০জনৰ মৃত্যু হৈছে। বৰ্তমান, মহাৰাষ্ট্ৰত সক্ৰিয় ৰোগীৰ সংখ্যা ৬৬, ৩০৮লৈ বৃদ্ধি হৈছে। ৰাজ্যখনত অমাইক্ৰন ৰোগীৰ সংখ্যাও ৬৫৩লৈ বৃদ্ধি পাইছে।


দিল্লীত বিগত ২৪ ঘন্টাত ৫,৪৮১জন কৰোনাত আক্ৰান্ত হৈছে। তিনিজন লোকৰ মৃত্যু হৈছে। সোমবাৰে ৰাজধানী চহৰখনত কোৰোনাত আক্ৰান্ত হৈছিল ৪,০৯৯জন ব্যক্তি। দিল্লীত কোৰোনা পজিটিভিটীৰ হাৰ ৮.৭ শতাংশলৈ বৃদ্ধি পাইছে।


কৰোনাৰ সংক্ৰমণ বৃদ্ধি পোৱাত উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে ১৪ জানুৱাৰীলৈকে সকলো বিদ্যালয়ত দশম শ্ৰেণীলৈকে অফলাইন অধ্যয়ন বন্ধ ৰাখিছে। আনহাতে, যিবোৰ জিলাত কোৰোনাৰ সক্ৰিয় ৰোগীৰ সংখ্যা ১০০০ তকৈ হৈছে বা হ’ব সেইবোৰ জিলাত বিবাহৰ দৰে অনুষ্ঠানৰ অতিথিৰ সংখ্যাও সীমিত কৰা হৈছে।


কৰ্ণাটকত অমাইক্ৰনৰ ১৪৯টা নতুন কেছ পোৱা গৈছে আৰু ৰাজ্যখনত এতিয়ালৈকে অমাইক্ৰনত সংক্ৰমিত হৈছে ২২৬জন। ৰাজ্যখনত শুক্ৰবাৰে নিশা ১০ বজাৰ পৰা সোমবাৰে পুৱা ৫ বজালৈ পৰৱৰ্তী ২ সপ্তাহৰ বাবে নৈশ সান্ধ্য আইন জাৰি কৰা হৈছে। ইয়াৰ সৈতে, পাব, ক্লাব, ৰেষ্টুৰেণ্ট, বাৰ, হোটেল, চিনেমা হল, থিয়েটাৰ, প্ৰেক্ষাগৃহ আদি ৫০ শতাংশৰ বাবেহে মুকলি ৰখাৰ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে।


বুধবাৰে পঞ্জাবৰ ফিৰোজপুৰত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ ৰেলী আছে। ইয়াৰ পূৰ্বে ৰাজ্যখনত কৰোনাৰ সংক্ৰমণ ঊৰ্ধ্বমুখী হৈছে। মঙলবাৰে ১৫,৮২২জন লোকৰ পৰীক্ষা কৰা হৈছিল, তাৰে ১,০২৭ জন লোক পজিটিভ হৈছে। ৰাজ্যখনত পজিটিভিটীৰ হাৰ ৬.৪৯% লৈ বৃদ্ধি পাইছে। পাঠানকোটত পজিটিভিটীৰ হাৰ সৰ্বাধিক- ১৭.৩৬%। পাটিয়ালাত ১৫.৪৩%।


বিহাৰ চৰকাৰে ৰাজ্যখনত নিশা ১০ বজাৰ পৰা পুৱা ৫ বজালৈ কেৰোনাৰ ঘটনা বৃদ্ধিৰ মাজতে ২১ জানুৱাৰীলৈকে নিশাৰ কাৰফিউ জাৰি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। ইয়াৰ উপৰিও, সকলো ধৰ্মীয় স্থান, চিনেমা হল, শ্বপিং মল, ক্লাব, চুইমিং পুল, ষ্টেডিয়াম, জিম আৰু পাৰ্ক সম্পূৰ্ণৰূপে বন্ধ থাকিব। ৮ তাৰিখলৈকে সকলো বিদ্যালয় আৰু প্ৰশিক্ষণ প্ৰতিষ্ঠান বন্ধ কৰি দিয়া হৈছে। সকলো দোকান কেৱল সন্ধিয়া ৮ বজাৰ ভিতৰত হে খোলা থাকিব।


মধ্য প্ৰদেশত,২৪ ঘণ্টাত ৩০৮ টা কৰোনা ৰোগী পোৱা গৈছে। ইয়াৰ ভিতৰত ৰাজধানী ভূপালৰ পৰা ১২৬ টা ঘটনা আৰু ইন্দোৰত ১৩৭ টা ঘটনা ৰখা হৈছে। ভূপালত মাস্ক পৰিধান নকৰিলে ২০০ টকাৰ জৰিমনা আৰোপ কৰা হৈছে। নিশাৰ কাৰফিউ অব্যাহত আছে। ইন্দোৰৰ বিষয়ে ৰাজ্যখনৰ গৃহমন্ত্ৰী নৰোত্তম মিশ্ৰাই কৈছে যে ইন্দোৰত পোৱা ঘটনাবোৰৰ ভিতৰত অমিক্ৰনৰ আধা আৰু আধা ডেল্টা প্ৰকাৰ আছে।


ছত্তীশগড়ত এদিনত অভিলেখসংখ্যক ১০৫৯ জন কৰোনা সংক্ৰমিত ব্যক্তি পোৱা গৈছে আৰু ৩ জনৰ মৃত্যু হৈছে। ৰাজধানী ৰায়পুৰত ৩৪৩ টা ঘটনা পোৱা গৈছে। ইফালে, ৰাজনন্দগাঁৱত ১৪ জন চিকিৎসক ইতিবাচক হৈ পৰিছে। ছত্তীশগড়ৰ কোৰিয়া জিলাত ২ খন বিদ্যালয়ৰ ৫৫ জন শিক্ষাৰ্থী আৰু ৩ জন শিক্ষক কৰোনা প্ৰতিবেদন ইতিবাচক হৈছে। ইয়াৰে এখন বিদ্যালয়ৰ অধ্যক্ষ কেইদিনমান আগতে কৰোনাৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হৈছিল।


আনহাতে, অধ্যক্ষগৰাকীৰ পত্নী, যি আন এখন বিদ্যালয়ৰ শিক্ষক, তেওঁলোকৰো কোভিড প্ৰতিবেদন ইতিবাচক আছিল। সেইকাৰণে শিশু আৰু কৰ্মচাৰীসকলক সতৰ্কতামূলক ব্যৱস্থা হিচাপে মঙলবাৰে পৰীক্ষা কৰা হৈছিল। এতিয়া, দুয়োখন বিদ্যালয়তে ৫৫ টা শিশুৰে কোৰোনাৰ ইতিবাচক প্ৰতিবেদন দিছে। তিনিজন শিক্ষকো সংক্ৰমণৰ বলি হৈছে।


ইফালে, অসমত এটা দিনতে পজিটিভিটি ৰেট হৈছেগৈ ১.২৯। বিগত ২৪ ঘন্টাত অসমত ৪৭৪গৰাকী লোকৰ দেহত কৰোনা ধৰা পৰিছে। সংখ্যাটো সোমবাৰৰ তুলনাত দুগুণ। দিনটোত ৩৬ হাজাৰ ৭৮১গৰাকী লোকক পৰীক্ষা কৰা হৈছিল। আনহাতে, দিনটোত ৩গৰাকী কোৰোনা ৰোগীৰ মৃত্যু হৈছে। মঙলবাৰে কামৰূপ মেট্ৰ'ত ১৯০গৰাকী লোকৰ দেহত কৰোনা ধৰা পৰিছে। আনহাতে. অসমতো অমাইক্ৰনে টোকৰ মাৰিছে। শেহতীয়াকৈ বিভিন্ন সংবাদমাধ্যমত প্ৰকাশ পাইছে এই খবৰ। প্ৰকাশিত খবৰ অনুসৰি, মেঘালয়লৈ যোৱা অসমৰ ৫গৰাকী পৰ্যটকৰ দেহত ধৰা পৰিছে অমিক্ৰণ। এই ৫গৰাকীৰ ভিতৰত এগৰাকীৰ ঘৰ অসমত বুলি জানিব পৰা গৈছে। খবৰ প্ৰকাশিত হৈছে যদিও এতিয়ালৈকে মেঘালয় চৰকাৰ বাব অসম চৰকাৰে কোনো তথ্য আনুষ্ঠানিকভাৱে প্ৰকাশ কৰা নাই।


ইফালে, আই আই টি গুৱাহাটীত অৰ্ধশতাধিক শিক্ষাৰ্থীৰ দেহত ধৰা পৰিছে ক'ভিড। আক্ৰান্তসকলৰ অধিকাংশই ৰাজ্যৰ বাহিৰৰ পৰা শিক্ষাৰ্থী। ইয়াৰে পৰিপ্ৰেক্ষিতত

শিক্ষানুষ্ঠানখনৰ পৰা শিক্ষাৰ্থীৰ বাহিৰলৈ অহা–যোৱা বন্ধ কৰা হৈছে। ঘোষিত হৈছে কোৱাৰেণ্টাইন চেণ্টাৰ। কেইবাজনো বিষয়া, কৰ্মচাৰী, অধ্যাপকৰ দেহতো পোৱা গৈছে ক'ভিড ।

5 views0 comments