এইয়া সৰ্বাধিক খুচুৰা মূল্য (এম.আৰ.পি.) বাতিল কৰাৰ সময়




গ্ৰাহকসকলে ক্ৰয় কৰা সকলো পেকেটযুক্ত সামগ্ৰীৰ ওপৰত মুদ্ৰণ কৰা সৰ্বাধিক খুচুৰা মূল্য (এম.আৰ.পি.) 1990 চনত অসামৰিক যোগান মন্ত্ৰালয়, আইনী মেট্ৰ'লজী বিভাগৰ দ্বাৰা ওজন আৰু পৰিমাপ আইনৰ মানদণ্ড (পেকেটযুক্ত সামগ্ৰীৰ নিয়ম) (1976)ত সংশোধন কৰি প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছিল। এইটো কৰ ফাঁকি প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ আৰু ৰিটেইলাৰৰ দ্বাৰা মুনাফাৰ পৰা গ্ৰাহকসকলক সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে আছিল। সংশোধনৰ আগতে, নিৰ্মাতাসকলে সৰ্বাধিক খুচুৰা মূল্য (সকলো কৰ সহ) বা খুচুৰা মূল্য (স্থানীয় কৰ অতিৰিক্ত) প্ৰিণ্ট কৰিব পাৰে। যেতিয়া উৎপাদকসকলে পিছৰ পদ্ধতিটো বাছনি কৰিছিল, দেখা গৈছিল যে ৰিটেইলাৰসকলে প্ৰায়ে স্থানীয়ভাৱে প্ৰযোজ্য কৰতকৈ অধিক মাচুল লয়। সেয়েহে, সকলো পেকেটযুক্ত সামগ্ৰীৰ ওপৰত এম.আৰ.পি.-ৰ বাধ্যতামূলক মুদ্ৰণ প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ বাবে সংশোধনীটো কৰা হৈছিল। যদিও পূৰ্ব-উদাৰ ভাৰতৰ গ্ৰাহকসকলক সুৰক্ষা দিয়াৰ অভিপ্ৰায়ক প্ৰশংসা কৰিব পাৰি, আজি প্ৰণালীটো অব্যাহত ৰখাৰ কোনো অৰ্থ নাই। ভাৰতত এম.আৰ.পি.-ৰ প্ৰথা অনন্য, পুৰণি আৰু অকাৰ্যকৰী। ভাৰত হৈছে সম্ভৱতঃ বিশ্বৰ একমাত্ৰ দেশ য'ত এনে ব্যৱস্থা আছে, য'ত মুদ্ৰিত সৰ্বাধিক খুচুৰা মূল্যতকৈ অধিক মূল্য আদায় কৰাটো আইনৰ দ্বাৰা দণ্ডনীয়। বেছিভাগ দেশত, এক সাৰ্বজনীনভাৱে প্ৰয়োগযোগ্য মুদ্ৰিত মূল্য থকাৰ প্ৰণালীটো মূল্য নিৰ্ধাৰণৰ দৰে বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু এনেদৰে প্ৰতিযোগিতা বিৰোধী বুলি নিষিদ্ধ কৰা হয়।


অকাৰ্যকৰী প্ৰণালী


প্ৰায়ে সন্মানিত হোৱাৰ সলনি এম.আৰ.পি.-ৰ নিয়ম উলংঘা কৰা হয়। প্ৰথমতে, এম.আৰ.পি. কেৱল সামগ্ৰীৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য হয়, সেৱাৰ ক্ষেত্ৰত নহয়। দ্বিতীয়তে, আটাইতকৈ অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰীবোৰ পেকেট কৰা নহয় আৰু সেয়েহে, এম.আৰ.পি. নিয়মৰ অধীনত নপৰে। ফল, পাচলি, চাউল, মাহজাতীয় শস্য আদি সদায়ে মুকলিকৈ বিক্ৰী কৰা হয় আৰু এনেদৰে ৰিটেইলাৰৰ মূল্য বাছনি কৰাৰ স্বাধীনতা থাকে তেওঁৰ ব্যয় আৰু সেই সামগ্ৰীৰ চাহিদা আৰু যোগানৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি। তৃতীয়তে, আনকি পেকেট কৰা সামগ্ৰীবোৰসাধাৰণতে এম.আৰ.পি.-ত বিক্ৰী কৰা নহয়। চিনেমা থিয়েটাৰ, উচ্চ মানৰ ৰেষ্টুৰেণ্ট, পৰ্যটন স্থল, বিমানবন্দৰ আৰু ৰেল ষ্টেচনত এম.আৰ.পি.-তকৈ অধিক মূল্য পৰিশোধ কৰাটো অস্বাভাৱিক নহয়। চতুৰ্থত, বহুতো দোকানে এম.আৰ.পি.-ৰ দ্বাৰা আৱৰা নোহোৱা 'সেৱা'ৰ বাবে মাচুল লয়, উদাহৰণ স্বৰূপে, আপুনি প্ৰায়ে ঠাণ্ডা বটলৰ পানী বা কোমল পানীয় ক্ৰয় কৰাৰ সময়ত প্ৰিমিয়াম, 'কুলিং চাৰ্জ' পৰিশোধ কৰিব লগা হয়। পঞ্চমত, উৎপাদকসকলে কেতিয়াবা এম.আৰ.পি. এটা ইমান হাস্যকৰভাৱে উচ্চ প্ৰিণ্ট কৰে যে সামগ্ৰীটো প্ৰকৃত মূল্যত বিক্ৰী কৰিব পাৰি যি 90 শতাংশ লৈকে ৰেহাই প্ৰাপ্ত হয়, যাৰ ফলত মুদ্ৰিত এম.আৰ.পি.-ক মূল্য সংকেত দিয়াৰ সামৰ্থ্যত অপ্ৰয়োজনীয় কৰি তোলে। আতচবাজী আৰু অটোমোবাইল স্পেয়াৰ পাৰ্টচ ইয়াৰ আটাইতকৈ স্পষ্ট উদাহৰণ। মুদ্ৰিত এমআৰপিতকৈ অধিক হাৰত সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰা হৈছে নে নাই পৰীক্ষা কৰাৰ দায়িত্ব ৰাজ্যিক আইনী মেট্ৰ'লজী বিভাগৰ বিষয়াসকলৰ ওপৰত। বিভিন্ন চহৰত বহুপ্ৰচাৰিত অভিযানৰ কেইটামান উদাহৰণ আছে, কিন্তু সাধাৰণতে, ইয়াৰ ফলত এই বিষয়াসকলৰ মাজত ভাড়া বিচৰা হয়।


এম.আৰ.পি.-য়ে, ৰিটেইলাৰসকলৰ বাবে এক কেন্দ্ৰবিন্দু প্ৰদান কৰি এক প্ৰকৃত অভিন্ন মূল্য হৈ পৰে আৰু খুচুৰা মূল্যৰ মিত্ৰতা সৃষ্টি কৰে। সেয়েহে, এম.আৰ.পি.-য়ে প্ৰায়ে সুৰক্ষা দিব বিচৰা গ্ৰাহকসকলক আঘাত কৰে।এম.আৰ.পি.-ৰ প্ৰতিৰক্ষাত প্ৰায়ে দিয়া এটা যুক্তি হ'ল এইটো দূৰৱৰ্তী স্থানৰ গ্ৰাহকসকলক সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে যিসকলে সঠিক মূল্যৰ সন্ধানত বিভিন্ন দোকানলৈ যোৱাৰ বিকল্প নাই। যদিও এম.আৰ.পি.-ৰ লক্ষ্য হৈছে অভিন্ন মূল্য স্থাপন কৰা, সেয়া বাণিজ্যিক নগৰ অঞ্চলত হওঁক বা পশ্চিম ঘাটৰ দূৰৱৰ্তী গাওঁত হওঁক, ইয়াৰ ফলত প্ৰায়ে ৰিটেইলাৰ আৰু গ্ৰাহক দুয়োৰে বাবে ক্ষতিকাৰক হয়। দূৰৱৰ্তী স্থান আৰু গাওঁবোৰত ৰিটেইলাৰসকলে প্ৰায়ে উচ্চ পৰিবহন ব্যয় বহন কৰিব লগা হয়, যিবোৰ তেওঁলোকে অন্তিম গ্ৰাহকক দিব নোৱাৰে, কিয়নো তেওঁলোকক আইনীভাৱে এম.আৰ.পি.-তকৈ অধিক মূল্য লোৱাৰ অনুমতি দিয়া নহয়। সেয়েহে, তেওঁলোকে লোকচান কৰে। ইয়াক এৰাই চলিবলৈ, তেওঁলোকে বহুতো সামগ্ৰী মজুত নকৰিবলৈ বাছনি কৰে, যাৰ ফলত এই স্থানবোৰত গ্ৰাহকসকলৰ বাবে উপলব্ধ বিকল্প হ্ৰাস হয়। অৱশ্যে, যদি তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ নিজৰ মূল্য নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হয়, তেওঁলোকে পৰিবহন ব্যয়ৰ কাৰক হ'ব আৰু এম.আৰ.পি.-য়ে বৰ্তমানে নিৰ্দেশ দিয়ামূল্যতকৈ অলপ বেছি মূল্য আদায় কৰিব। অৱশেষত, এই সামগ্ৰীবোৰৰ চাহিদা আছে আৰু ৰিটেইলাৰ এজনে অতি-স্বাভাৱিক লাভ কৰি আছে বুলি দেখি সেই ক্ষেত্ৰত অধিক দোকান খুলিব। যেতিয়া ৰিটেইলাৰৰ চাহিদা বৃদ্ধি হয়, পাইকাৰী বিক্ৰেতা আৰু নিৰ্মাতাসকলে বিতৰণৰ বাবে উন্নত সুবিধা সৃষ্টি কৰিব।

5 views0 comments