আজি ১৩ নৱেম্বৰ, বিশ্ব উদাৰতা দিৱস




বিশ্ব উদাৰতা দিৱস এক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধৰ দিন আৰু প্ৰতিবছৰে ১৩ নৱেম্বৰ তাৰিখে বিশ্ব উদাৰতা আন্দোলনৰ এক অংশ হিচাপে ইয়াক পালন কৰা হয় । আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, অষ্ট্ৰেলিয়া, ভাৰত, কানাডা, জাপান আদিকে ধৰি বিশ্বৰ বহু দেশত এই দিনটোক বন্ধৰ দিন হিচাপে পালন কৰা হয় । গোটেই বিশ্বত উদাৰতাক উৎসাহ প্ৰদান কৰাৰ বাবে ১৯৯৮ চনত এই দিৱসক ঘোষণা কৰা হৈছিল । সকলোতকৈ মহত্বপূৰ্ণ আৰু একীকৃত মানৱীয় মূল্যসমূহৰ ভিতৰত এটা হৈছে উদাৰতা আৰু এই মূল্যৰ ওপৰত প্ৰকাশ পেলোৱাৰ ক্ষেত্ৰত এই দিনটোৱে আমাক সহায় কৰে । এই দিৱসৰ জন্মদাতা বিশ্ব উদাৰতা আন্দোলনক পিছলৈ চুইছ আইনৰ দ্বাৰা অফিচিয়েল এন জি অ' হিচাপে ঘোষণা কৰা হয় । অৱশ্যে এই দলটোৰ ইতিহাস ১৯৯৭ চনৰ টকিঅ'-আধাৰিত সন্মিলনলৈ শিপাই আছে । অষ্ট্ৰেলিয়া, থাইলেণ্ড, ইউ এছ আৰু ইউ কেৰ দৰে ৰাষ্ট্রবোৰৰ কিছু সংগঠনে এই সন্মিলনত মিলিত হৈছিল । তেওঁলোকৰ উদ্দেশ্য আছিল উদাৰতাক গোটেই বিশ্বতে প্ৰতিষ্ঠিত কৰা । বিশ্ব উদাৰতা আন্দোলনৰ আৰম্ভণি ইয়াৰ পৰাই হৈছিল । ইয়াৰ স্থাপনৰ ঘোষণা আছিল "এক দয়ালু আৰু অধিক দয়ালু পৃথিৱী নিৰ্মাণ কৰিবলৈ সকলোকে একেডাল ৰচীৰে বন্ধাৰ প্ৰতিজ্ঞা" । ইয়াৰ পিছতেই বিশ্ব উদাৰতা দিৱসৰ ঘোষণা কৰা হৈছিল ১৯৯৮ চনত ।

4 views0 comments