অমিক্ৰণৰ ভয়ংকৰ গণ সংক্ৰমণৰ সময়তে ভাৰত ভ্ৰমণ ভ্লাদিমিৰ পুটিন : দিল্লী ভ্ৰমণ পুটিনৰ





মহামাৰীৰ সময়ত ৰাছিয়াৰ বাহিৰত ভ্ৰমণ নকৰা ৰাছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি পুটিনে কৰিছে দিল্লী ভ্ৰমণ। এনে এক সময়ত ভ্ৰমণ কৰিছে য'ত বৰ্তমানেও তেওঁৰ দেশবাসী যুঁজি আছে মহামাৰীৰ সৈতে। চলিত বৰ্ষত ৰাছিয়াৰ বাহিৰত এইটো তেওঁৰ দ্বিতীয় ভ্ৰমণ। ৰাছিয়াৰ সৈতে ভাৰতৰ এক ঐতিহাসিক সম্পৰ্ক আছে, যি যোৱা সাত দশক ধৰি বিস্তৃত হৈ আছে। যদিও সম্পৰ্কটো কিছুমান ক্ষেত্ৰত স্থবিৰ হৈ পৰিছে আৰু আন কিছুমান ক্ষেত্ৰত ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে , তথাপিও কৌশলগত অংশীদাৰিত্বৰ আটাইতকৈ শক্তিশালী স্তম্ভ হৈছে প্ৰতিৰক্ষা ৰক্ষাৰ বাস্কেট।

"যদিও নতুন দিল্লীয়ে আন দেশৰ পৰা ইয়াৰ নতুন ক্ৰয়ৰ বৈচিত্ৰ্য মজুত কৰিছে, ইয়াৰ প্ৰতিৰক্ষা সঁজুলিৰ বেছিভাগ ৰাছিয়াৰ। আকলন অনুসৰি ভাৰতৰ ৬০ ৰ পৰা ৭০ শতাংশ যোগান ৰাছিয়াৰ, আৰু নতুন দিল্লীক ৰাছিয়াৰ প্ৰতিৰক্ষা উদ্যোগৰ পৰা অতিৰিক্ত অংশৰ বাবে নিয়মীয়া আৰু নিৰ্ভৰযোগ্য যোগানৰ প্ৰয়োজন।" ইয়াৰোপৰি দুয়োপক্ষৰ বাবে সন্ত্ৰাসবাদৰ বিষয়টোও এক উদ্বেগৰ বিষয়। কিয়নো তালিবান শাসিত আফগানিস্তানৰ পৰা উদ্ভৱ হোৱা নিৰাপত্তা পৰিস্থিতি প্ৰত্যাহ্বানজনক হৈ আছে।


এই সন্দৰ্ভত শীৰ্ষ চৰকাৰী সূত্ৰই ৰাষ্ট্ৰীয় সংবাদ মাধ্যমক জানিবলৈ দিয়া অনুসৰি " সন্ত্ৰাসবাদৰ ভাবুকি, সন্ত্ৰাসবাদীৰ বিত্তীয় যোগান, অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ আৰু ড্ৰাগছৰ ব্যৱসায়ৰ প্ৰবাহৰ বিষয়টোত দুয়োপক্ষই "অতি ঘনিষ্ঠভাৱে" কাম কৰিছে, আৰু পুটিনে মোডীক সাক্ষাৎ কৰাৰ পিছত যুটীয়া বিবৃতিত সেইটো প্ৰতিফলিত হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে।" দ্বিপাক্ষিক প্ৰণালী শক্তিশালী কৰাৰ বাবে – এক নতুন ফৰমেট 2+2 বৈঠক দুয়োপক্ষৰ বৈদেশিক আৰু প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰীসকলৰ মাজত সোমবাৰে অনুষ্ঠিত হ'ব। বৰ্তমান পৰ্যন্ত ভাৰতত কেৱল কোৱাড দেশ - আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, জাপান আৰু অষ্ট্ৰেলিয়াৰ সৈতে 2+2 মন্ত্ৰীৰ ফৰ্মেট আছে।


শেহতীয়াকৈ ৰাছিয়া-ভাৰত-চীন বৈঠকত ভাৰতে ফাইনেনচিয়েল এক্সন টাস্ক ফ'ৰ্চৰ সন্দৰ্ভতো আলোচনা কৰিছিল। দুয়োপক্ষই প্ৰতিৰক্ষা সহযোগিতাও বৃদ্ধি কৰিছে। সন্মিলনৰ পূৰ্বে ভাৰত-ৰাছিয়াৰ যুটীয়া উদ্যোগৰ দ্বাৰা আমেঠিৰ কোৰৱাত ৫ লাখতকৈও অধিক ৰাইফল উৎপাদনৰ বাবে ভাৰতে দীৰ্ঘদিন ধৰি অমীমাংসিত হৈ থকা AK203 কালাশনিকভ ৰাইফলৰ চুক্তিত প্ৰায় ৫,০০০ কোটি টকাৰ অনুমোদন জনাইছে।

প্ৰতিৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত সহযোগিতাৰ সন্দৰ্ভত সূত্ৰই কয় যে দুয়োপক্ষই সামৰিক সঁজুলি আৰু মঞ্চৰ সহ-উৎপাদন আৰু সহ-বিকাশৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিবলৈ সাজু হৈছে।

10 views0 comments