সমগ্ৰ বিশ্বতে বৈবাহিক ধৰ্ষণক অপৰাধ হিচাপে গণ্য কৰাৰ প্ৰয়োজন , বিষয়টো আমি এৰাই ফুৰিছো নেকি ?





দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়ে ভাৰতীয় দণ্ডবিধিৰ (আইপিচি) ধাৰা 375 ৰ ব্যতিক্ৰমক প্ৰত্যাহ্বান জনাই এক গোটৰ আৱেদনৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰি আছে, যিয়ে পতি/পত্নীসকলক বিবাহৰ ভিতৰত ধৰ্ষণৰ বাবে মোকৰ্দমা কৰাৰ পৰা ৰেহাই দিয়ে।


আৱেদনকাৰীসকলে, কেইবাটাও সাংস্কৃতিক নিয়মৰ ফালে আঙুলিয়াই যুক্তি দিছে যে যিহেতু আদালতে স্বীকাৰ কৰিছে যে যৌন সম্ভোগৰ সময়তো সন্মতি প্ৰত্যাহাৰ কৰিব পাৰি, স্থায়ীভাৱে সন্মতি ৰখাটো বৈধ হ'ব নোৱাৰে। তেওঁলোকে লগতে কৈছে যিহেতু যৌন কৰ্মীৰ ক্ষেত্ৰতো সন্মতিৰ প্ৰয়োজন, যাৰ পৰা যৌন সম্ভোগৰ যুক্তিসঙ্গত প্ৰত্যাশা আছে, এই গোচৰটো কৰিব নোৱাৰি যে মহিলাসকলে বিবাহৰ ভিতৰত সহবাস কৰিব বুলি আশা কৰা হয়। অন্যান্য যুক্তিৰ ভিতৰত, আইনৰ যিকোনো পৰিৱৰ্তনক প্ৰত্যাহ্বান জনোৱা পক্ষবোৰে কয় যে বৈবাহিক ধৰ্ষণক অপৰাধ হিচাপে গণ্য কৰাৰ কাম আইনসভাৰ পৰা আহিব লাগে, ন্যায়পালিকাৰ পৰা নহয়।


2017 চনত, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে একেটা গোচৰতে আদালতক কৈছিল যে বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ ব্যতিক্ৰম আঁতৰ কৰিলে বিবাহৰ প্ৰতিষ্ঠানটো অস্থিৰ হ'ব আৰু পত্নীয়ে তেওঁলোকৰ স্বামীক শাস্তি দিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব। সেই স্থিতি অব্যাহত ৰাখি কেন্দ্ৰই শেহতীয়াকৈ দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়ক কৈছিল যে কেৱল আন দেশবোৰে বৈবাহিক ধৰ্ষণক অপৰাধ হিচাপে গণ্য কৰাৰ বাবে, ভাৰতে সেইবোৰ অনুসৰণ কৰিব নালাগে। ন্যায়ালয়ৰ ওচৰত দাখিল কৰা লিখিত দাখিলত কেন্দ্ৰই কয়, "সাক্ষৰতা, সংখ্যাগৰিষ্ঠ মহিলাৰ বিত্তীয় সৱলীকৰণৰ অভাৱ, সমাজৰ মানসিকতা, বিশাল বৈচিত্ৰ্য, দৰিদ্ৰতা আদিৰ দৰে বিভিন্ন কাৰকৰ বাবে ভাৰতৰ নিজা অনন্য সমস্যা আছে আৰু বৈবাহিক ধৰ্ষণক অপৰাধ হিচাপে গণ্য কৰাৰ আগতে এইবোৰ সাৱধানে বিবেচনা কৰা উচিত"। দিল্লী চৰকাৰেও আইনখন সমৰ্থন কৰি কৈছে যে মহিলাসকল, যাক তেওঁলোকৰ স্বামীয়ে ধৰ্ষণ কৰিব পাৰে, তেওঁলোকৰ বিবাহ বিচ্ছেদৰ বাবে দাখিল কৰা বা ঘৰুৱা হিংসাৰ গোচৰ ৰুজু কৰাৰ দৰে অন্যান্য আইনী পুনৰ্পাঠ্যক্ৰম আছে।


ৰাজনীতিবিদসকলেও একে ধৰণৰ স্থিতি পালন কৰিছে। তদানীন্তন গৃহ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী হৰিভাই পাৰ্থীভাই চৌধুৰীয়ে ২০১৫ চনত কৈছিল, "আন্তৰ্জাতিক ভাৱে বুজি পোৱা অনুসৰি বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ ধাৰণাটো বিভিন্ন কাৰকৰ বাবে ভাৰতীয় প্ৰেক্ষাপটত উপযুক্তভাৱে প্ৰয়োগ কৰিব নোৱাৰি, যাৰ ভিতৰত আছে শিক্ষাৰ স্তৰ, নিৰক্ষৰতা, দৰিদ্ৰতা, অসংখ্য সামাজিক ৰীতি-নীতি আৰু মূল্যবোধ, ধৰ্মীয় বিশ্বাস, সমাজৰ মানসিকতাক বিবাহক এক সংস্কাৰ হিচাপে গণ্য কৰা।" ২০১৬ চনত, তদানীন্তন কেন্দ্ৰীয় মহিলা আৰু শিশু বিকাশ মন্ত্ৰী মানেকা গান্ধীয়ে সংসদত কৈছিল যে বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ বিৰুদ্ধে আইন থাকিব নোৱাৰে কিয়নো বিবাহ হৈছে এক "সংস্কাৰ" আৰু তাত থাকিলেও, ই কোনো পাৰ্থক্য নকৰে কিয়নো "কোনেও অভিযোগ নকৰে।"


বৈবাহিক ধৰ্ষণ কি?

বৈবাহিক ধৰ্ষণ বা স্পাউচাল ধৰ্ষণ হৈছে এজন ৰ পত্নীৰ সন্মতি অবিহনে যৌন সম্ভোগ কৰা। সন্মতিৰ অভাৱ হৈছে প্ৰাথমিক নিৰ্ধাৰিত কাৰক আৰু আইনখনত শাৰীৰিক হিংসা জড়িত হোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই। যদিও বৈবাহিক ধৰ্ষণক এতিয়া এক প্ৰকাৰৰ যৌন হিংসা হিচাপে দেখা যায়, ঐতিহাসিকভাৱে, বিবাহৰ ভিতৰত যৌন সম্ভোগক পত্নীৰ অধিকাৰ হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল।


অক্সফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এক প্ৰকাশন অনুসৰি, কিছুমান সংস্কৃতিত বিবাহৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে প্ৰজননৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ সৃষ্টি কৰাৰ উদ্দেশ্যে। এই পৰিস্থিতিত, পক্ষবোৰে বিবাহৰ বাবে সন্মতি প্ৰদান নকৰে আৰু সেই যুক্তি অনুসৰণ কৰে, যদি সন্মতি বিবাহৰ অংশ নহয়, সহবাসৰ বাবে ইয়াৰ প্ৰয়োজন নাই। ইয়াৰ উপৰিও, যিবোৰ দেশত কইনাৰ মূল্যৰ ৰীতি সচৰাচৰ হয়, সেই দেশবোৰত, পৰিশোধটোৱে পুৰুষজনক তেওঁৰ পত্নীক যৌনভাৱে নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ অধিকাৰ অৰ্জন কৰা বুলি গণ্য কৰা হয়।


বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ প্ৰচলন প্ৰশ্নত থকা দেশৰ আইনী আৰু সাংস্কৃতিক প্ৰেক্ষাপটৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল। 1999 চনত, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই তাজিকিস্তানত মহিলাৰ বিৰুদ্ধে ঘৰুৱা হিংসাৰ অধ্যয়ন চলাইছিল। ই জৰীপ কৰা 900 গৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত, 47 শতাংশই তেওঁলোকৰ স্বামীৰ দ্বাৰা যৌন সম্ভোগ কৰিবলৈ বাধ্য হোৱাৰ প্ৰতিবেদন দিছে। অৱশ্যে, পশ্চিমীয়া দেশবোৰত, সংখ্যাটো যথেষ্ট কম। ২০০৯ চনত ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ ভিতৰত এক ন-ৰাষ্ট্ৰৰ অধ্যয়নত দেখা গৈছিল যে বৰ্তমান আৰু প্ৰাক্তন অংশীদাৰসকল সকলো যৌন আক্ৰমণৰ ২৫ শতাংশৰ অপৰাধী।


ভুক্তভোগীসকলৰ অভিজ্ঞতাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ প্ৰভাৱ ধ্বংসাত্মক হ'ব পাৰে। অন্যান্য প্ৰকাৰৰ ধৰ্ষণৰ বিপৰীতে, ভুক্তভোগীসকলক তেওঁলোকৰ অপৰাধীসকলৰ সৈতে থাকিবলৈ বাধ্য কৰা হয় আৰু প্ৰায়ে তেওঁলোকৰ ওপৰত আৰ্থিকভাৱে নিৰ্ভৰশীল হয়। মহিলা শ্ৰমিকৰ অংশগ্ৰহণ আৰু শিক্ষাৰ নিম্ন হাৰ থকা দেশবোৰত, স্বামীৰ দ্বাৰা ধৰ্ষণ কৰা মহিলাসকলৰ বিবাহৰ পৰা পলায়ন কৰাৰ কোনো উপায় নাই আৰু কিছুমান আইনী বা প্ৰতিষ্ঠানগত বিকল্প আছে। কিছুমান দেশত, ধৰ্ষণৰ বলি হোৱা অবিবাহিত মহিলাসকলে অপৰাধটো সমাধান কৰাৰ উপায় হিচাপে তেওঁলোকৰ ধৰ্ষণকাৰীক বিয়া কৰাবলৈ বাধ্য হয়।


পুৰুষসকলো বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে আৰু 2000 চনৰ এক অধ্যয়ন অনুসৰি, 13 ৰ পৰা 16 শতাংশ পুৰুষ তেওঁলোকৰ জীৱনকালত বিবাহিত বা সহবাস কৰা সঙ্গীৰ দ্বাৰা আক্ৰমণৰ ভুক্তভোগী হয়।


আন্দোলনৰ ইতিহাস


জনাথন হেৰিংৰ মতে, পাৰিবাৰিক আইনত (2014) ঐতিহাসিকভাৱে, পৃথিৱীৰ বেছিভাগ অংশত, ধৰ্ষণক স্বামী বা পিতৃৰ সম্পত্তিৰ অপৰাধ বা চুৰি হিচাপে দেখা গৈছিল। সেই ক্ষেত্ৰত, সম্পত্তিৰ ক্ষতিৰ অৰ্থ হৈছে যে অপৰাধটো ভুক্তভোগীৰ বিৰুদ্ধে নহয় কিন্তু তেওঁৰ স্বামী বা দেউতাকৰ বিৰুদ্ধে কৰা হৈছিল। সেয়েহে, সংজ্ঞা অনুসৰি, এজন স্বামীয়ে তেওঁৰ পত্নীক ধৰ্ষণ কৰিব নোৱাৰিলে কিয়নো তেওঁক তেওঁৰ সম্পত্তি বুলি গণ্য কৰা হৈছিল। লগতে, বিংশ শতিকালৈকে, আমেৰিকান আৰু ইংৰাজী আইনৰ অধীনত, আইনী মতবাদ টো এটা কৰ্চাৰ আছিল, যাৰ অৰ্থ আছিল যে বিবাহৰ পিছত, এগৰাকী মহিলাৰ আইনী অধিকাৰ তেওঁৰ স্বামীৰ দ্বাৰা অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল।


কেলগাৰী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ আইনৰ অধ্যাপক জেনিফাৰ কোশানে যুক্তি দিছে যে বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ বাবে পুৰুষৰ ঐতিহাসিক প্ৰতিৰোধৰ আঁৰত কেইবাটাও কাৰণ আছে। প্ৰথমটো, যাক অন্তৰ্নিহিত সন্মতি তত্ত্ব বুলি কোৱা হয়, এগৰাকী মহিলাই তেওঁৰ স্বামীক বিয়া কৰোঁতে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে সন্মতি প্ৰদান কৰে। আগতে আলোচনা কৰা দ্বিতীয় তত্ত্বটো হ'ল এগৰাকী মহিলা তেওঁৰ স্বামীৰ সম্পত্তি, এনেদৰে বৈবাহিক ধৰ্ষণক এক অক্সিমোৰণ প্ৰদান কৰে। কোশানৰ মতে, অন্যান্য যুক্তিবোৰে বিবাহৰ ভিতৰত অসন্মতিপূৰ্ণ সহবাস প্ৰমাণ কৰাৰ জটিলতা, বিবাহ বিচ্ছেদৰ প্ৰক্ৰিয়াত সুবিধা লাভ কৰাৰ বাবে মহিলাৰ ধৰ্ষণৰ বিষয়ে মিছা কোৱাৰ প্ৰৱণতা, বিবাহৰ অখণ্ডতা সংৰক্ষণৰ গুৰুত্ব, বৈবাহিক ধৰ্ষণ অন্যান্য প্ৰকাৰৰ ধৰ্ষণতকৈ কম গুৰুতৰ বুলি যুক্তিৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল, আৰু মহিলাসকলৰ এটা আপত্তিজনক সম্পৰ্ক এৰিবলৈ আন আইনী পুনৰ্বিবেচনা আছে।


উনবিংশ শতিকাত নাৰীবাদী আন্দোলনৰ উত্থানৰ লগে লগে এই দৃষ্টিভংগীবোৰক প্ৰত্যাহ্বান জনোৱা আৰম্ভ হৈছিল। লুচি ষ্টোনকে ধৰি চুফ্ৰাগিষ্টসকলে বৈবাহিক সহবাস নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ মহিলাৰ অধিকাৰ সমতাৰ এক মৌলিক উপাদান বুলি যুক্তি দি ৰাজহুৱাভাৱে যৌনতাৰ বিষয়ে কথা কোৱাৰ নিষিদ্ধতাক অস্বীকাৰ কৰিছিল। 1960 আৰু 70 ৰ দশকলৈ, বেছিভাগ পশ্চিমীয়া দেশে ধৰ্ষণৰ সংজ্ঞাৰ পৰা আইনী ৰেহাই আঁতৰাই বা স্পষ্টভাৱে বৈবাহিক ধৰ্ষণক ফৌজদাৰী অপৰাধ হিচাপে সংজ্ঞায়িত কৰি বৈবাহিক ধৰ্ষণক অপৰাধ হিচাপে গণ্য কৰে। বৈবাহিক ধৰ্ষণক অপৰাধ হিচাপে গণ্য কৰা প্ৰথম খন দেশ আছিল ছোভিয়েট ইউনিয়ন (১৯২২) আৰু ইউকে (১৯৯১) আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য (১৯৯৩) এনে কৰা অন্তিম পশ্চিমীয়া ৰাষ্ট্ৰসমূহৰ ভিতৰত আছিল। ইউ.কে.-ত, আৰ. ভি. আৰ.-ৰ ক্ষেত্ৰত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্তত আদালতৰ দ্বাৰা পতি/পত্নীক ধৰ্ষণৰ অভিযোগৰ পৰা ৰেহাই দিয়া আইনৰ এটা অংশ বাতিল কৰা হৈছিল। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত, ৰাজ্যবোৰে বিষয়টোৰ চাৰিওফালে তেওঁলোকৰ নিজা আইন প্ৰস্তুত কৰিবলৈ স্বাধআছিল, কিছুমানে কেৱল বল জড়িত থাকিলে ইয়াক অপৰাধ বুলি বিবেচনা কৰিছিল আৰু আন কিছুমানে বিবাহৰ বাহিৰত ধৰ্ষণৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য হোৱাতকৈ সীমাবদ্ধতাৰ এক চমু আইন প্ৰস্তুত কৰিছিল। এই আইনবোৰ সময়ৰ লগে লগে বিকশিত হৈছে, আৰু আজি, দক্ষিণ কেৰোলিনা একমাত্ৰ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাজ্য হৈ আছে যাৰ বাবে বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ বিচাৰ কৰোঁতে অত্যাধিক বলপ্ৰয়োগৰ প্ৰমাণৰ প্ৰয়োজন।


আইনী প্ৰণালী


2019 চনলৈকে, 150 খন দেশত বৈবাহিক ধৰ্ষণক অপৰাধ হিচাপে গণ্য কৰা হৈছে। অৱশ্যে, কিছুমান দেশত, বিশেষকৈ যিসকলে 1860 চনৰ ভাৰতীয় দণ্ডবিধিৰ (যেনে ছিংগাপুৰ, ভাৰত, বাংলাদেশ আৰু শ্ৰীলংকা) উত্তৰাধিকাৰী হিচাপে পাইছিল, আইনে নিৰ্দিষ্ট কৰে যে বিবাহৰ ভিতৰত বলপূৰ্বক সহবাসক ধৰ্ষণ বুলি গণ্য কৰিব নোৱাৰি। বাংলাদেশ আৰু ভাৰতৰ দৰে কিছুমান দেশত, আইনে বৈবাহিক ধৰ্ষণ কেৱল তেতিয়াহে নিষিদ্ধ কৰে যদি পত্নীৰ বয়স এক নিৰ্দিষ্ট বয়সৰ তলত থাকে। শ্ৰীলংকাৰ দৰে আন কিছুমানক্ষেত্ৰত, আইনে কেৱল তেতিয়াহে স্পাউচাল ধৰ্ষণ নিষিদ্ধ কৰে যদি হে পতি-পত্নীআইনীভাৱে পৃথক হয়। অৱশ্যে, বৈবাহিক ধৰ্ষণক অপৰাধ নকৰা বেছিভাগ দেশত, কেইটামান ব্যতিক্ৰম আছে আৰু আশা কৰা হৈছে যে যদিও ঘৰুৱা বেটাৰি অবৈধ হ'ব লাগে, ভিতৰলৈ আৰু নিজৰ ভিতৰত বলপূৰ্বক সহবাস কৰিব নালাগে।


বিশেষজ্ঞসকলে কৈছে যে বৈবাহিক ধৰ্ষণক অপৰাধ হিচাপে গণ্য কৰাৰ সমস্যাটো পুৰুষ আৰু মহিলা দুয়োৰে দ্বাৰা ধাৰণ কৰা সামাজিক কলঙ্কৰ দ্বাৰা জটিল হৈ পৰিছে। জনসংখ্যা পৰিষদৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, দক্ষিণ এছিয়াৰ কেইবাখনো দেশৰ মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ স্বামীৰ যৌন অগ্ৰগতিপ্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ ভয় কৰে, নহ'লে তেওঁলোকক প্ৰত্যুত্তৰত প্ৰহাৰ কৰা হ'ব। ইয়াৰ উপৰিও, প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে বহুতো উন্নয়নশীল দেশত, পুৰুষ আৰু মহিলা উভয়ে বিশ্বাস কৰে যে এজন স্বামীয়ে যিকোনো সময়তে যৌন সম্ভোগৰ অধিকাৰী হয়।


শেহতীয়াকৈ কৰা এক জৰীপ মতে , 74 শতাংশ মহিলাই কৈছিল যে এজন স্বামীয়ে তেওঁৰ পত্নীৰ সৈতে সহবাস কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিলে তেওঁক প্ৰহাৰ কৰাটো ন্যায়সঙ্গত। বাংলাদেশৰ দৰে দেশত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ তথ্যপত্ৰ অনুসৰি, 45 শতাংশ মহিলা 15 বছৰ বয়সৰ ভিতৰত বিবাহপাশত আৱদ্ধ হয় আৰু তেওঁলোকৰ গোটেই জীৱনৰ বাবে তেওঁলোকৰ স্বামীৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। সেই মহিলাসকলে ইয়াৰ সামাজিক কলঙ্ক আৰু বিত্তীয় প্ৰভাৱৰ বাবে বিবাহ বিচ্ছেদ বা প্ৰতিবেদন দিব নিবিচাৰিব পাৰে।


আনকি বৈবাহিক ধৰ্ষণ অবৈধ দেশবোৰতো, ইয়াৰ বিৰুদ্ধে মোকৰ্দমা কৰাটো প্ৰায়ে সমস্যাজনক প্ৰমাণিত হয়। এজনৰ বাবে, বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ লগতে অন্যান্য প্ৰকাৰৰ যৌন উৎপীড়নৰ বিষয়ে দীৰ্ঘম্যাদীভাৱে প্ৰতিবেদিত কৰা হৈছে আৰু কানাডাত 1999 চনত কৰা এক জৰীপত পোৱা গৈছে যে 78 শতাংশ যৌন আক্ৰমণৰ বিষয়ে আৰক্ষীক জনোৱা হোৱা নাই। কিছুমান দেশত, প্ৰচলিত সাংস্কৃতিক নিয়মবোৰ ইমানেই অন্তৰ্ভুক্ত হৈ আছে যে বৈবাহিক ধৰ্ষণ অবৈধ হ'লেও, মানুহে হয় এইটো অপৰাধ বুলি নাভাবে বা নাজানে যে এইটো হৈছে। হাংগেৰীৰ এমনেষ্টি ইণ্টাৰনেচনেলৰ এক প্ৰতিবেদনত দেখা গৈছে যে জৰীপ কৰা ১,২০০ জন লোকৰ ৬২ শতাংশই নাজানে যে বৈবাহিক ধৰ্ষণ এক শাস্তিযোগ্য অপৰাধ।


বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ বিৰুদ্ধে মোকৰ্দমা কৰাটোও জটিল প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে কিয়নো সন্মতি দিয়া হৈছিল নে নাই সেয়া প্ৰতিষ্ঠা কৰা কঠিন। অচিনাকি ধৰ্ষণৰ বিপৰীতে, বিবাহিত দম্পতীয়ে সঘনাই যৌন সম্পৰ্কত সন্মতি দিয়ে, আৰু প্ৰমাণ কৰে যে তেওঁলোকে উৎপীড়নৰ এক আৰ্হি প্ৰদৰ্শন কৰিব নালাগিব, প্ৰত্যক্ষদৰ্শীৰ সাক্ষ্যৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত। ২০১৬ চনৰ এক গৱেষণা পত্ৰত ৰাকেল কেনেডি বাৰ্গেনে এইটোও উল্লেখ কৰিছিল যে "বৈবাহিক ধৰ্ষণক বিবাহৰ বাহিৰত ধৰ্ষণতকৈ কম নিন্দনীয় বুলি গণ্য কৰা হয়।" তাই কয় যে আনকি যেতিয়া বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ সফল তাৰ কাৰোবাক বিচাৰ কৰা হয়, আদালতে প্ৰায়ে এই দৃষ্টিভংগীৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি চুটি শাস্তি প্ৰদান কৰে যে যৌন উলংঘন কম গুৰুতৰ হয় যদি ই বিবাহৰ ভিতৰত হয়। ১৯৯৪ চনৰ মাৰ্কুইট আইন সমীক্ষাত অতিৰিক্তভাৱে কোৱা হৈছে যে আৰক্ষী বিভাগবোৰে প্ৰায়ে ঘৰুৱা উৎপীড়নৰ কলক নিম্ন অগ্ৰাধিকাৰ হিচাপে চিহ্নিত কৰে আৰু সেই পৰিস্থিতিত মধ্যস্থতাকাৰী হিচাপে কাম কৰিবলৈ পছন্দ কৰে।


ভাৰতত বিতৰ্ক

2019 চনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় অপৰাধ ৰেকৰ্ড ব্যুৰো (এনচিআৰবি) অনুসৰি, ধৰ্ষণ হৈছে ভাৰতত মহিলাৰ বিৰুদ্ধে চতুৰ্থ সৰ্বাধিক সচৰাচৰ হোৱা অপৰাধ, দৈনিক গড়ে 88 টা ঘটনা সংঘটিত হয়। সেইবোৰৰ ভিতৰত, 94 শতাংশ ঘটনাত, ভুক্তভোগীৰ পৰিচিত অপৰাধীৰ দ্বাৰা ধৰ্ষণ কৰা হৈছিল। ১৮৬০ চনৰ ভাৰতীয় দণ্ডবিধিৰ ৩৭৫ ধাৰাত (যিটো বৰ্তমান আদালতত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰা হৈছে) কোৱা হৈছে যে এগৰাকী পুৰুষে এগৰাকী মহিলাৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ মুক্তৰ বিৰুদ্ধে কৰা যৌন কাৰ্য্যই ধৰ্ষণ ৰচনা কৰিব। অৱশ্যে, এই নিয়মৰ দুটা ব্যতিক্ৰম আছে। এজনে মানুহজনক সুৰক্ষা দিয়ে যে তেওঁ চিকিৎসাৰ হস্তক্ষেপ কৰি আছে আৰু দ্বিতীয়জনে ঘোষণা কৰে যে যেতিয়া সেই পত্নীৰ বয়স 18 বছৰৰ অধিক হয় তেতিয়া "নিজৰ পত্নীৰ সৈতে এজন পুৰুষৰ দ্বাৰা যৌন সম্ভোগ বা যৌন কাৰ্য্য" ধৰ্ষণ নহয়।


এগৰাকী প্ৰাপ্তবয়স্ক পত্নীৰ বৈবাহিক ধৰ্ষণ, যি আনুষ্ঠানিকভাৱে বা অনানুষ্ঠানিকভাৱে তেওঁৰ স্বামীৰ পৰা পৃথক হৈ আছে, এক ফৌজদাৰী অপৰাধ যাৰ বাবে 2ৰ পৰা 7 বছৰৰ কাৰাদণ্ড হ'ব পাৰে। ঘৰুৱা হিংসাৰ পৰা মহিলাৰ সুৰক্ষা আইন অনুসৰি, আন বিবাহিত মহিলাসকলে "যৌন প্ৰকৃতিৰ অধীনত যি মহিলাৰ মৰ্যাদাক উৎপীড়ন, অপমান, অৱনতি বা অন্যথা উলংঘা কৰে" সাপেক্ষে তেওঁলোকৰ স্বামীয়ে তেওঁলোকৰ পত্নীৰ পৰা আৰ্থিক ক্ষতিপূৰণ ৰখাৰ বাবে অনুৰোধ কৰিব পাৰে, যাৰ ভিতৰত আছে ভাট্টা আৰু সন্তানৰ জিম্মা। অৱশ্যে, বৈবাহিক ধৰ্ষণ এতিয়াও এক ফৌজদাৰী অপৰাধ নহয় আৰু এতিয়াও এক দুৰ্ব্যৱহাৰ হৈ আছে।

7 views0 comments