UPI 123 Pay কি? এই সুবিধা কেনেকৈ গ্ৰহন কৰিব আপুনি ?





কিছুদিন আগতে ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে UPI 123Pay নামৰ ফিচাৰ ফোনৰ বাবে ইউনিফাইড পেমেণ্টছ ইণ্টাৰফেচ (UPI) সেৱা আৰম্ভ কৰিছে। বৰ্তমান স্মাৰ্ট ফোনত UPI ৰ দক্ষ প্ৰৱেশাধিকাৰ উপলব্ধ। দেশত 40 কোটিতকৈও অধিক ফিচাৰ ফোন মোবাইল গ্ৰাহক আছে বুলি বিবেচনা কৰি UPI 123Pay-য়ে এনে ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে UPI প্ৰৱেশ কৰাৰ বিকল্পবোৰ বস্তুগতভাৱে উন্নত কৰিব।


আপোনাৰ ফোনত UPI123 সেৱা ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ UPI ID এটা সৃষ্টি কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। সৃষ্টি কৰিবলৈ, ফোনত এটা UPI ID*99#ডায়েল কৰক, আপোনাৰ বেঙ্কৰ নাম বাছনি কৰক, আৰু আপোনাৰ ডেবিট কাৰ্ডৰ অন্তিম ছয়টা সংখ্যা প্ৰবিষ্ট কৰক, আৰু আপোনাৰ কাৰ্ডৰ ম্যাদ উকলি যোৱা নম্বৰ। এইটো সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত, আপোনাক আপোনাৰ UPI পিন ছেটআপ কৰিবলৈ কোৱা হ'ব। এতিয়া, আপোনাৰ UPI ID সক্ৰিয় কৰা হ'ব।


UPI123 কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব?


আপোনাৰ ফোনত IVR নম্বৰ 08045163666 ডায়েল কৰিব লাগিব।


IVR মেনুৰ #On, আপোনাৰ পছন্দৰ ভাষা বাছনি কৰক।


এতিয়া UPI ৰ সৈতে সংযুক্ত বেঙ্কটো বাছনি কৰক


বিৱৰণ নিশ্চিত কৰিবলৈ প্ৰেছ কৰক '1'


আপোনাৰ ম'বাইল নম্বৰ ব্যৱহাৰ কৰি টকা প্ৰেৰণ কৰিবলৈ '1' Press কৰক


প্ৰাপ্তকৰ্তাৰ ম'বাইল নম্বৰ #Enter কৰক


বিৱৰণবোৰ #Confirm কৰক


এতিয়া আপুনি স্থানান্তৰ কৰিব বিচৰা পৰিমাণটো প্ৰবিষ্ট কৰক।


আপোনাৰ UPI পিন প্ৰবিষ্ট কৰক আৰু ধন স্থানান্তৰ কৰ্তৃত্ব দিয়ক।


ব্যৱহাৰকাৰীসকলে বন্ধু বৰ্গ আৰু পৰিয়ালক পৰিশোধ আৰম্ভ কৰিব পাৰে, ইউটিলিটি বিল পৰিশোধ কৰিব পাৰে, তেওঁলোকৰ বাহনৰ ফাষ্ট টেগ ৰিচাৰ্জ কৰিব পাৰে, ম'বাইল বিল পৰিশোধ কৰিব পাৰে আৰু লগতে ব্যৱহাৰকাৰীসকলক একাউণ্ট বেলেন্স পৰীক্ষা কৰিবলৈ অনুমতি দিব পাৰে। গ্ৰাহকসকলে বেঙ্ক একাউণ্ট লিংক কৰিব বা UPI পিন ছেট বা সলনি কৰিব পাৰিব।


UPI123Pay ৰ চাৰিটা সুবিধা :



এপ্প-আধাৰিত কাৰ্যক্ষমতা: ফিচাৰ ফোনত এটা এপ্প ইনষ্টল কৰা হ'ব যাৰ জৰিয়তে স্মাৰ্টফোনত উপলব্ধ কেইবাটাও ইউপিআই ফাংচন ফিচাৰ ফোনত উপলব্ধ হ'ব।


মিছকল: ই ফিচাৰ ফোন ব্যৱহাৰকাৰীসকলক তেওঁলোকৰ বেঙ্ক একাউণ্টত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ আৰু নিয়মীয়া লেনদেন যেনে প্ৰাপ্ত কৰা, পুঁজি স্থানান্তৰ কৰা, নিয়মীয়া ক্ৰয়, বিল পৰিশোধ আদি কৰিবলৈ অনুমতি দিব ব্যৱসায়িক আউটলেটত প্ৰদৰ্শিত নম্বৰত মিছকল দি। ইউ.পি.আই. পিন প্ৰবিষ্ট কৰি লেনদেনটো প্ৰমাণিত কৰিবলৈ গ্ৰাহকে এটা ইনকামিং কল প্ৰাপ্ত কৰিব।


ইণ্টাৰেক্টিভ ভইচ ৰেচপন্স (আইভিআৰ): পূৰ্ব-নিৰ্ধাৰিত আইভিআৰ নম্বৰৰ জৰিয়তে ইউ.পি.আই. পৰিশোধৰ বাবে ব্যৱহাৰকাৰীসকলে তেওঁলোকৰ ফিচাৰ ফোনৰ পৰা পূৰ্ব নিৰ্ধাৰিত নম্বৰলৈ এটা সুৰক্ষিত কল আৰম্ভ কৰিব লাগিব আৰু ইণ্টাৰনেট সংযোগ অবিহনে বিত্তীয় লেনদেন আৰম্ভ কৰিবলৈ সক্ষম হ'বলৈ ইউ.পি.আই. অন-বৰ্ডিং আনুষ্ঠানিকতা সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব।


প্ৰক্সিমিটি ধ্বনি-আধাৰিত পৰিশোধ: ই যিকোনো ডিভাইচত সম্পৰ্কহীন, অফলাইন, আৰু নৈকট্য ডাটা যোগাযোগ সক্ষম কৰিবলৈ ধ্বনি তৰংগ ব্যৱহাৰ কৰে।

6 views0 comments