Whats App য়ে পুনৰ নিষিদ্ধ কৰিলে ১৭.৫৯ লাখ ভাৰতীয়ৰ একাউণ্ট







Whats App য়ে দাখিল কৰা প্ৰতিবেদন অনুসৰি IT নিয়ম 2021-ৰ অধীনত নৱেম্বৰ মাহত Whats Appয়ে 17.59 লাখ ভাৰতীয়ৰ একাউণ্ট নিষিদ্ধ কৰিছে । ই একে মাহত ভাৰতৰ পৰা 602 টা অভিযোগ পাইছিল আৰু তাৰে 36 টাৰ ওপৰত ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিছিল। পদক্ষেপ লোৱাৰ অৰ্থ হৈছে অভিযোগৰ ফলস্বৰূপে একাউণ্ট স্থগিত কৰা বা পূৰ্বতে নিষিদ্ধ কৰা একাউণ্ট পুনৰুদ্ধাৰ কৰা।


প্ৰতিষ্ঠানটোৱে IT নিয়ম 2021 ক অনুসৰণ কৰি নৱেম্বৰৰ বাবে ইয়াৰ ষষ্ঠ মাহিলী প্ৰতিবেদন জাৰী কৰিছে। কোম্পানীটোৱে কৈছিল যে 95% তকৈও অধিক নিষেধাজ্ঞা স্বয়ংক্ৰিয় বাৰ্তা বা স্পামৰ অনুমোদিত ব্যৱহাৰৰ বাবে হয়। একে ধৰণৰ পদক্ষেপত 20 লাখতকৈও অধিক ভাৰতীয় একাউণ্ট নিষিদ্ধ কৰা হৈছিল। আনহাতে অক্টোবৰত মেচেজিং প্লেটফৰ্মৰ দ্বাৰা 500 টা অভিযোগ প্ৰতিবেদন লাভ কৰা হৈছিল। কোম্পানীটোৱে জনাইছিল যে ভাৰতীয় একাউণ্টবোৰ মেচেজিং প্লেটফৰ্মত পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ ব্যৱহৃত +91 ফোন নম্বৰৰ দ্বাৰা চিনাক্ত কৰা হয়।


Whats Appৰ এজন মুখপাত্ৰৰ এক আনুষ্ঠানিক বিবৃতিত কোৱা হৈছে যে 'IT নিয়ম 2021 অনুসৰি আমি নৱেম্বৰ মাহৰ বাবে আমাৰ ষষ্ঠ মাহিলী প্ৰতিবেদন প্ৰকাশ কৰিছো। এই ব্যৱহাৰকাৰী-সুৰক্ষা প্ৰতিবেদন প্ৰাপ্ত ব্যৱহাৰকাৰীৰ অভিযোগ আৰু Whats App ৰ দ্বাৰা লোৱা সংশ্লিষ্ট পদক্ষেপৰ বিৱৰণ আছে। লগতে আমাৰ প্লেটফৰ্মত অপব্যৱহাৰৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ Whats App ৰ নিজা প্ৰতিৰোধমূলক পদক্ষেপ আছে।


'" এণ্ড-টু-এণ্ড এনক্ৰিপ্টেড মেচেজিং সেৱাৰ ভিতৰত Whats App হৈছে অপব্যৱহাৰ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত এক উদ্যোগৰ নেতা"।

বিগত বছৰবোৰত আমি আমাৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলক আমাৰ প্লেটফৰ্মত সুৰক্ষিত ৰখাৰ বাবে কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা আৰু অন্যান্য অত্যাধুনিক প্ৰযুক্তি, ডাটা বিজ্ঞানী আৰু বিশেষজ্ঞ আৰু প্ৰক্ৰিয়াত ধাৰাবাহিকভাৱে বিনিয়োগ কৰি আহিছো"। এনেদৰে কয় মুখপাত্ৰগৰাকীয়ে।


মেটা-মালিকানাধীন কোম্পানীটোৱে লগতে কয় যে এই কামত অধিক স্বচ্ছতা নিশ্চিত কৰিবলৈ আৰু ভৱিষ্যতৰ প্ৰতিবেদনত ইয়াৰ প্ৰচেষ্টাৰ বিষয়ে অধিক তথ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। ইয়াৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ গোপনীয়তাৰ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰি Whats App য়ে কৈছিল যে এণ্ড-টু-এণ্ড এনক্ৰিপ্ট কৰা প্লেটফৰ্ম হোৱাৰ বাবে ইয়াৰ কোনো বাৰ্তাৰ সমলত কোনো দৃশ্যমানতা নাই।


Whats App য়ে জানিবলৈ দিয়া অনুসৰি নৱেম্বৰ 2021-ত প্ৰাপ্ত 602 টা অভিযোগৰ ভিতৰত 149 টা একাউণ্ট সমৰ্থনৰ বাবে, 357 টা নিষেধাজ্ঞাৰ আপীলৰ বাবে, 21 টা অন্যান্য সমৰ্থনৰ বাবে, 48 টা সামগ্ৰী সমৰ্থনৰ বাবে আৰু 27 টা সুৰক্ষাৰ বাবে আছিল। এই অভিযোগবোৰৰ পৰা নিষেধাজ্ঞা আপীল শ্ৰেণীৰ অধীনত 36 টা একাউণ্টৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা লোৱা হৈছিল। কোম্পানীটোৱে ব্যাখ্যা কৰিছিল যে এই সন্দৰ্ভত লোৱা পদক্ষেপৰ অৰ্থ হৈছে একাউণ্ট নিষিদ্ধ কৰা বা ইতিমধ্যে নিষিদ্ধ একাউণ্ট পুনৰুদ্ধাৰ কৰা।


নতুন IT নিয়ম 2021 যাক ফেব্ৰুৱাৰীত জাননী দিয়া হৈছিল আৰু মে'ত কাৰ্যকৰী হৈছিল । IT ত প্ৰতি মাহে অনুপালন প্ৰতিবেদন প্ৰকাশ কৰিবলৈ বৃহৎ ছ'চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মৰ (50 লাখৰো অধিক ব্যৱহাৰকাৰীৰ সৈতে) প্ৰয়োজন । তথ্য প্ৰযুক্তি নিয়ম 2021-এ নাগৰিকসকলৰ গোপনীয়তা আৰু ব্যক্তিগত স্বাধীনতা উলংঘন নকৰাকৈ একে সময়তে ডিজিটেল সাৰ্বভৌমত্ব বজাই ৰাখি তেওঁলোকৰ উদ্বেগবোৰ সমাধান কৰিব বিচাৰে।

5 views0 comments