ৰাছিয়া ইউক্ৰেইন যুদ্ধৰ সময়ত ভাৰতৰ অৰ্থনীতি কেনে অৱস্থাত আছে?




বৃহস্পতিবাৰে ৰাতিপুৱা ইউক্ৰেইনত ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণৰ বাতৰিটোৱে সকলো ঠাইতে বিনিয়োগকাৰীসকলৰ মাজত আতংকৰ সৃষ্টি কৰিছিল। BSE-ত চেঞ্চেক্স 2,702 পইণ্ট বা 4.7% হ্ৰাস হৈ ছয় মাহৰ নিম্নতম 54,529-ত বন্ধ হৈছে।যদিও ভূ-ৰাজনৈতিক বিকাশৰ সৈতে সংগতি ৰাখি বজাৰবোৰ নিকট ম্যাদত অস্থিৰ হৈ থাকিব, বিশেষজ্ঞসকলে অনুভৱ কৰে যে যিহেতু ভাৰত এই বাহ্যিক ঘটনাত অংশীদাৰিত্ব নহয় আৰু পোনপটীয়াকৈ প্ৰভাৱিত নহয়, ইয়াৰ মধ্যমৰ পৰা দীৰ্ঘম্যাদী অৰ্থনৈতিক সম্ভাৱনা সলনি কৰা নহয় আৰু বিনিয়োগকাৰীসকলে আতংকিত হৈ বিক্ৰী কৰিব নালাগে। অৱশ্যে, কিছুমান উদ্বেগ আছে। সেই সমূহ হৈছে:

মুদ্ৰাস্ফীতিৰ বিপদাশংকা : ব্ৰেণ্ট ক্ৰুডে যোগানৰ ওপৰত উদ্বেগত আঠ বছৰৰ ভিতৰত প্ৰথমবাৰৰ বাবে প্ৰতি বেৰেলত 100 ডলাৰ অতিক্ৰম কৰিছিল। ৰাছিয়া হৈছে বিশ্বৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ তেল উৎপাদক। তেলৰ বৰ্ধিত মূল্যই ইতিমধ্যে বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতি ত্বৰান্বিত কৰিব পাৰে। ভাৰতে ইয়াৰ তেলৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ 80% তকৈ অধিক আমদানি কৰে, কিন্তু ইয়াৰ মুঠ আমদানিত তেল আমদানিৰ অংশ হৈছে প্ৰায় 25%। তেলৰ বৰ্ধিত মূল্যই চলিত একাউণ্টৰ ঘাটিকো প্ৰভাৱিত কৰিব, যি হৈছে আমদানি আৰু ৰপ্তানি কৰা সামগ্ৰী আৰু সেৱাৰ মূল্যৰ মাজৰ পাৰ্থক্য। যদিও পাঁচখন ৰাজ্যই বিধানসভা নিৰ্বাচনত ভোট দান কৰাৰ বাবে ঘৰুৱা ইন্ধনৰ মূল্য বৃদ্ধি স্থগিত ৰাখিছে ,শেহতীয়াকৈ বিশ্বব্যাপী অশোধিত তেলৰ বৃদ্ধিয়ে ৰাজ্যিক মালিকানাধীন তেল খুচুৰা বিক্ৰেতাসকলৰ ওপৰত চাপ তীব্ৰ কৰিব পাৰে। মূল্য বৃদ্ধিৰ কেলিব্ৰেটিং এতিয়া অধিক জটিল বৃদ্ধিৰ পিছত হ'ব পৰা মুদ্ৰাস্ফীতিৰ প্ৰভাৱৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত।লগতে পশ্চিমৰ দ্বাৰা ৰাছিয়াৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞাই বিশ্বৰ সৈতে ইয়াৰ বাণিজ্যত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে আৰু ইয়াৰ ফলত ঘেঁহু, খোৱা তেল আৰু ধাতুকে ধৰি অন্যান্য সামগ্ৰী আৰু সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। ভাৰতে ইয়াৰ বেছিভাগ সূৰ্যমুখী তেল ইউক্ৰেইনৰ পৰা আমদানি কৰে আৰু এতিয়া যুদ্ধত থকা দুয়োখন দেশ হৈছে বিশ্বৰ দুটা বৃহৎ ঘেঁহু উৎপাদক।


অৰ্থনৈতিক পুনৰুদ্ধাৰ :

অশোধিত তেলৰ মূল্য বৃদ্ধিয়ে মুদ্ৰাস্ফীতি, বিত্তীয় আৰু বাহ্যিক খণ্ডৰ বিপদাশংকা সৃষ্টি কৰিছে। WPI বাস্কেটত তেল সম্পৰ্কীয় সামগ্ৰীৰ অংশ 9% তকৈ অধিক আৰু বেংক অফ বৰোডাৰ মুখ্য অৰ্থনীতিবিদ মদন চাবনাভিছৰ মতে, অশোধিত তেলৰ 10% বৃদ্ধিৰ ফলত ডব্লিউপিআই মুদ্ৰাস্ফীতিপ্ৰায় 0.9% বৃদ্ধি হ'ব। এক বৃহত্তৰ তেল আমদানি বিধেয়কে ভাৰতৰ বাহ্যিক স্থিতিত প্ৰভাৱ পেলাব; ই এলপিজি আৰু কেৰাচিনৰ ওপৰত ৰাজসাহায্য বৃদ্ধি কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে, যাৰ ফলত সামগ্ৰিক ৰাজসাহায্য বিধেয়ক বৃদ্ধি হ'ব।কিছুমান বিশেষজ্ঞই অৱশ্যে যুক্তি দিয়ে যে ভাৰতৰ অৰ্থনৈতিক বুনিয়াদ শক্তিশালী হৈ আছে, আৰু এই যুদ্ধই অৰ্থনীতিত গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰভাৱ পেলাব নোৱাৰে। এটা দৃষ্টিভংগী আছে যে কোভিডৰ তৃতীয় ঢৌ ইয়াৰ সমাপ্তিৰ ওচৰত আৰু বেছিভাগ সীমাবদ্ধতা প্ৰত্যাহাৰ কৰাৰ সৈতে ব্যৱহাৰ আৰু ঘৰুৱা বিকাশত বৃদ্ধি হ'ব ,পুনৰুদ্ধাৰৰ গতি ত্বৰান্বিত হ'ব।


FPI চেণ্টিমেণ্ট, টকা:

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ফেডাৰেল ৰিজাৰ্ভে উদ্দীপনা প্ৰত্যাহাৰৰ গতি বৃদ্ধি কৰাৰ ঘোষণা কৰাৰ পিছত আৰু তাৰ পিছত মাৰ্চ ২০২২ ৰ পৰা সূতৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰাৰ পিছত বিদেশী পৰ্টফলিঅ' বিনিয়োগকাৰীসকলে যোৱা চাৰি মাহত ভাৰতীয় ইকুইটিত তেওঁলোকৰ হোল্ডিং বিক্ৰী কৰি আহিছে। বিনিয়োগকাৰীসকলে উদীয়মান অৰ্থনীতিৰ পৰা পুঁজি উলিয়াই আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ কোষাগাৰত ৰাখিবলৈ আৰু বণ্ড উৎপাদনৰ প্ৰত্যাশিত বৃদ্ধিৰ পৰা লাভান্বিত হ'বলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।ভূ-ৰাজনৈতিক উদ্বেগে যোৱা দুমাহত পুঁজিৰ প্ৰবাহ তীব্ৰতৰ কৰি তুলিছে। ২০২১ চনৰ নৱেম্বৰৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা মুঠ ৮২,৭৪৫ কোটি টকাৰ এফপিআই পুলআউটৰ ভিতৰত ২০২২ চনৰ জানুৱাৰী আৰু ফেব্ৰুৱাৰীৰ ভিতৰত ৫৭,৭৭৪ কোটি টকা প্ৰত্যাহাৰ কৰা হৈছিল। এই বহিৰ্গমন অনাগত দিনবোৰত অব্যাহত থকাৰ সম্ভাৱনা আছে। বৃহস্পতিবাৰে, এফ.পি.আই.-য়ে ভাৰতীয় ইকুইটিৰ পৰা 6,448 কোটি টকাৰ মুঠ ধন উলিয়াইছিল, যাৰ ফলত বজাৰবোৰ হ্ৰাস পাইছিল।


DII (Domestic Institutional Investors)ৰ আচৰণ:

বৃহস্পতিবাৰে এফ.পি.আই.-য়ে আঁতৰি অহাৰ লগে লগে, ঘৰুৱা প্ৰতিষ্ঠানবোৰ নিট বিনিয়োগকাৰী হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰে। ষ্টক এক্সচেঞ্জৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত অস্থায়ী তথ্য অনুসৰি, ডিআইআইয়ে বৃহস্পতিবাৰে 7,667 কোটি টকাৰ মুঠ বিনিয়োগ কৰিছিল, যি এফপিআইয়ে উলিয়াই অনাতকৈ অধিক। যোৱা দুমাহত, ডি.আই.আই.-য়ে ইকুইটিত 55,551 কোটি টকাৰ মুঠ বিনিয়োগ কৰিছে।বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে বৰ্তমানৰ ভূ-ৰাজনৈতিক উদ্বেগে দীৰ্ঘম্যাদী মৌলিক আৰু ব্যৱসায়ৰ সম্ভাৱনাক প্ৰভাৱিত নকৰিব, আৰু বিনিয়োগকাৰীসকলে মিউচুৱেল ফাণ্ড আৰু উচ্চ মানদণ্ডৰ ব্লু চিপ কোম্পানীত বিনিয়োগ কৰাৰ সুযোগ হিচাপে বজাৰত হ্ৰাস হোৱাটো উচিত।



Equity বিনিয়োগকাৰী:

যদিও বজাৰবোৰ অস্থিৰ হৈ থাকিব পাৰে, খুচুৰা বিনিয়োগকাৰীসকলে DII বিনিয়োগৰ আৰ্হি চোৱা উচিত এনেদৰে বিনিয়োগ উপদেষ্টাসকলে কয়। যদি ডি.আই.আই.-য়ে বজাৰত তীব্ৰ হ্ৰাসৰ মাজত বিনিয়োগ কৰি আছে, খুচুৰা বিনিয়োগকাৰীসকলেও আতংকিত হোৱা উচিত নহয় আৰু যদি তেওঁলোকৰ ইকুইটিত কম ওজন থাকে তেন্তে তেওঁলোকৰ বিনিয়োগ বৃদ্ধি কৰিব লাগে।বৃহস্পতিবাৰে চেঞ্চেক্স 4.7%, বি.এছ.ই.-ত মধ্য আৰু কণিষ্ঠ কেপ সূচক ক্ৰমান্বয়ে 5.5% আৰু 5.8% হ্ৰাস পাইছে। অস্থিৰতাৰ সময়ত, বিনিয়োগকাৰীসকলে স্মল কেপ ষ্টকত প্ৰৱেশ কৰা পৰিহাৰ কৰিব লাগে আৰু ফ্লেক্সি কেপ আৰু মাল্টি কেপ ফাণ্ডৰ জৰিয়তে বিনিয়োগ কৰিব লাগে, কিয়নো তেওঁলোকে বজাৰ মূলধনত বিনিয়োগ কৰে আৰু বজাৰ পুনৰুদ্ধাৰ হ'লে উৎকৃষ্ট লাভ সৃষ্টি কৰিব।বিনিয়োগকাৰীসকলে এইটোও মনত ৰাখিব লাগিব যে মহামাৰীৰ আৰম্ভণিতে, 25 ফেব্ৰুৱাৰী আৰু 23 মাৰ্চ, 2020-ৰ মাজৰ এক মাহৰ ম্যাদত চেঞ্চেক্স 14,300 পইণ্ট বা 35% হ্ৰাস পাইছিল, ই পৰৱৰ্তী এবছৰত নতুন উচ্চতালৈ বৃদ্ধি পাইছিল।মৌলিক বিষয়বোৰ শক্তিশালী আৰু উদ্বেগবোৰ বেছিভাগ বাহ্যিক কাৰকৰ মাজত সীমাবদ্ধ থকাৰ সৈতে বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে পৰিস্থিতি সহজ হোৱাৰ পিছত বজাৰবোৰ উভতি আহিব। অৱশ্যে, বিনিয়োগকাৰীসকলে অপ্ৰয়োজনীয় বিপদাশংকা ল'ব নালাগে।


সোণৰ দৃষ্টিভংগী:

অনিশ্চয়তা আৰু মুদ্ৰাস্ফীতিৰ সময়ত, বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে সোণ পছন্দৰ সম্পদ শ্ৰেণী হিচাপে ওলাই আহে। মন কৰিবলগীয়া যে যি সময়ত ইকুইটি হ্ৰাস পাইছে সেই সময়ত সোণ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে। দিল্লীত 10 গ্ৰাম সোণৰ মূল্য 31 জানুৱাৰীৰ 47,507 টকাৰ পৰা বৃহস্পতিবাৰে 51,627 টকালৈ 8.7% বৃদ্ধি হৈছে। বৃহস্পতিবাৰে মূল্য ৩.৩ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছিল।মতিলাল অছৱাল ফাইনেন্সিয়েল চাৰ্ভিচেছৰ এক প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে সোণৰ মূল্য বৰ্তমানৰ স্তৰৰ পৰা অধিক বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে, কিয়নো উচ্চ অশোধিত তেলৰ মূল্য আৰু ভূ-ৰাজনৈতিক উত্তেজনাৰ ওপৰত মুদ্ৰাস্ফীতি সম্পৰ্কীয় উদ্বেগৰ পিছত বিনিয়োগকাৰীসকলে সুৰক্ষিতৰ দিশে আগবাঢ়িব। "যদি সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতি আৰু বৃদ্ধি হয়, বিনিয়োগকাৰীসকলে সুৰক্ষিত আশ্ৰয় সম্পদত লাগি থাকিব বা নগদ ধন, অৰ্থাৎ ডলাৰত বহিব। ভূ-ৰাজনৈতিক উত্তেজনাৰ লগতে, বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতিৰ উদ্বেগ নিম্ন স্তৰত মূল্যৱান ধাতুৰ মূল্যক সমৰ্থন কৰি আহিছে, সেয়েহে হ্ৰাসৰ ওপৰত ক্ৰয় কৰাৰ আমাৰ দৃষ্টিভংগীক সমৰ্থন কৰিছে," প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে।

10 views0 comments