ক'ত গ'ল আদালতৰ আন্তঃগাঁথনিৰ বাবে অনুমোদিত ৯৮১.৯৮ কোটি টকাৰ ৯১.৩৬ শতাংশ পুঁজি ?





ভাৰতৰ অধীনস্থ আদালতসমূহৰ আন্তঃগাঁথনি উন্নয়নৰ তত্বাৱধানৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় সংস্থালৈ এক বিশেষ পৰামৰ্শ মিডিয়াবেষ্ট ভাৰতৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ ৰমনাৰ। জানিব পৰা অনুসৰি আদালতৰ আন্তঃগাঁথনি বিকাশৰ বাবে ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলসমূহক কেন্দ্ৰীয় পৃষ্ঠপোষকতা আঁচনিৰ (CSS) অধীনত 2019-20 বৰ্ষত অনুমোদিত হৈছিল মুঠ 981.98 কোটি টকা। এই সমূহৰ ভিতৰত কেৱল 84.9 কোটি টকাহে একেলগে পাঁচখন ৰাজ্যই ব্যৱহাৰ কৰিছিল। বাকী 91.36% পুঁজি অব্যৱহৃত হৈ ৰৈছিল। যাৰ বাবে ভাৰতৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ এন.ভি. ৰমনাই ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় ন্যায়িক আন্তঃগাঁথনি প্ৰাধিকৰণ চমুকৈ NJIAI গঠনৰ প্ৰস্তাৱ দিছে। ভাৰতৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ এন.ভি. ৰমনাই শেহতীয়াকৈ ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় ন্যায়িক আন্তঃগাঁথনি প্ৰাধিকৰণ (NJIAI) গঠনৰ প্ৰস্তাৱ দিয়াৰ প্ৰধান কাৰণ হ'ল দেশৰ অধীনস্থ আদালতসমূহৰ বাজেট আৰু আন্তঃগাঁথনি উন্নয়নৰ নিয়ন্ত্ৰণ। "ভাৰতৰ আদালতৰ বাবে ভাল ন্যায়িক আন্তঃগাঁথনি সদায়ে এক চিন্তাৰ বিষয় হৈ আহিছে। যাৰ বাবে ভাৰতৰ আদালতসমূহে এতিয়াও জৰাজীৰ্ণ গাঁথনিৰ পৰা কাম কৰে যাৰ ফলত ভালদৰে কাৰ্য সম্পাদন কৰাটো কঠিন হৈ পৰে," এনেদৰে জানিবলৈ দিয়ে মুখ্য ন্যায়াধীশ ৰমনাই। ভাৰতীয় ন্যায়পালিকাৰ আন্তঃগাঁথনি প্ৰতি বছৰে আৰম্ভ হোৱা মোকৰ্দমাৰ সংখ্যাৰ সৈতে কোনো মিল নাই। উল্লেখযোগ্য যে দেশত উপলব্ধ আদালত গৃহৰ সংখ্যা মাত্ৰ 20,143, যাৰ ভিতৰত আছে 620 টা ভাড়াঘৰ। ন্যায়িক বিষয়াসকলৰ বাবে মাত্ৰ 17,800 আৱাসিক গোট আছে, যাৰ ভিতৰত আছে 3,988 টা ভাড়াতীয়া গোট।

আনহাতে, আদালত কমপ্লেক্সৰ 26% ত নাই পৃথক মহিলা শৌচালয় আৰু 16% ত নাই পুৰুষৰ বাবে শৌচালয় নাই। ইয়াৰোপৰি কেৱল 32% আদালত কক্ষতহে আছে পৃথক ৰেকৰ্ড কোঠা আৰু আদালত কমপ্লেক্সৰ মাত্ৰ 51% তহে আছে এটা পুথিভঁৰাল। ইফালে, কোভিড মহামাৰীয়ে বেছিভাগ আদালতক শাৰীৰিক আৰু ভিডিঅ' কনফাৰেন্সিং মোডৰ দ্বাৰা শুনানি গ্ৰহণ কৰিবলৈ বাধ্য কৰিছে যদিও কেৱল 27% আদালত কক্ষত ভিডিঅ' কনফাৰেন্সিং সুবিধাৰ সৈতে ন্যায়াধীশৰ মঞ্চত এটা কম্পিউটাৰ ৰখা হৈছে। মুখ্য ন্যায়াধীশ ৰমনাই কয় যে ন্যায়িক আন্তঃগাঁথনিৰ উন্নতি আৰু ৰক্ষণাবেক্ষণ অপৰিকল্পিতভাৱে সম্পন্ন কৰা হৈছে। তেওঁ "ন্যায়পালিকাৰ বিত্তীয় স্বায়ত্তশাসন" আৰু NJIAI সৃষ্টিৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে যি স্বায়ত্তশাসনৰ সৈতে কেন্দ্ৰীয় সংস্থা হিচাপে কাম কৰিব।

ন্যায় বিভাগৰ প্ৰকাশিত এক তথ্যত ২০১৮-১৯ বৰ্ষত CSS ৰ অধীনত কেন্দ্ৰই মুকলি কৰা ৬৫০ কোটিৰ ভিতৰত ১১ খন ৰাজ্যই মুঠ ২২৫ কোটি ব্যৱহাৰৰ প্ৰমাণপত্ৰ দাখিল কৰিছিল। জানিব পৰা অনুসৰি প্ৰস্তাৱিত NJIAI য়ে এক কেন্দ্ৰীয় সংস্থা হিচাপে কাম কৰিব পাৰিব, য'ত প্ৰতিখন ৰাজ্যৰ নিজা ৰাজ্যিক ন্যায়িক আন্তঃগাঁথনি কৰ্তৃপক্ষ থাকিব ৰাষ্ট্ৰীয় আইনী সেৱা প্ৰাধিকৰণ আৰ্হিৰ দৰে। মুখ্য ন্যায়াধীশ ৰমনাই উল্লেখ কৰিছে যে তেওঁ NJIAI স্থাপনৰ প্ৰস্তাৱ আইন আৰু ন্যায় মন্ত্ৰালয়লৈ প্ৰেৰণ কৰিছে। অতি শীঘ্ৰেই ইতিবাচক সঁহাৰিৰ বাবেও আশা কৰিছে । তেওঁ আইন আৰু ন্যায় মন্ত্ৰী কিৰেন ৰিজিজুক প্ৰক্ৰিয়াটো ত্বৰান্বিত কৰিবলৈ আৰু সংসদৰ শীতকালীন অধিৱেশনত আইনী সমৰ্থনৰ সৈতে NJIAI সৃষ্টিৰ প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে।

8 views0 comments