ধনীসকল অধিক ধনী হৈ আৰু দৰিদ্ৰসকল অধিক দৰিদ্ৰ হৈ পৰিছে কিয় ?




ভাৰত এনে এখন দেশত য'ত বিশেষ অধিকাৰ বিভিন্ন ৰূপত প্ৰকাশ পায়। এখন দেশৰ বিত্তীয় সমৃদ্ধি, য'ত আন ধৰণৰ সামাজিক বৈষম্যক অস্পষ্ট বুলি কোৱা হয় । এনে অৱস্থাতো বৈষম্যৰ মাজত কেৱল বিভাজন আহিছে । য'ত ধনীসকল অধিক ধনী হৈ আহিছে আৰু দৰিদ্ৰসকল অধিক দৰিদ্ৰ হৈ পৰিছে । শেহতীয়া বিশ্ব বৈষম্য প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ভাৰতত উপাৰ্জন আৰু সম্পদৰ অসমতা ব্ৰিটিছ শাসনৰ অধীনত থকাতকৈও বেয়া যেতিয়া জনসংখ্যাৰ আটাইতকৈ 10% ধনী লোকে উপাৰ্জনৰ 50% কাঢ়ি লৈছিল। আজি, আটাইতকৈ ধনী 10% সকলে 57% জমা হোৱাৰ সৈতে পৰিস্থিতি অধিক বেয়ালৈ গতি কৰিছে ।


আনহাতে ৰাষ্ট্ৰীয় উপাৰ্জনত তলৰ 50% অংশ 13% লৈ হ্ৰাস পাইছে। বস্তুবোৰ দৃষ্টিকোণত ৰাখিবলৈ, বিশ্বব্যাপী আটাইতকৈ ধনী 10%ই বিশ্বব্যাপী উপাৰ্জনৰ 52% লয়, আনহাতে আটাইতকৈ দৰিদ্ৰ অৰ্ধাংশে ইয়াৰ 8% উপাৰ্জন কৰে। বিশ্ব বৈষম্য প্ৰতিবেদনত সংক্ষিপ্তভাৱে এইদৰে কোৱা হৈছে: "ভাৰত এখন দৰিদ্ৰ আৰু অতি অসমতা দেশ হিচাপে থিয় হৈ আছে, এক ধনী অভিজাত লোকৰ সৈতে।ক্ৰয় ক্ষমতা সমতাৰ ভিত্তিত ভাৰতৰ জনমূৰি উপাৰ্জন 1990 চনত 1,200 ডলাৰৰ পৰা 2020 চনত 6,500 ডলাৰলৈ পাঁচগুণ বৃদ্ধি পাইছে। অৱশ্যে, গড় উপাৰ্জনৰ এই অত্যাধিক বৃদ্ধিয়ে ভিতৰৰ বৰ্ধিত বৈষম্য লুকুৱাই ৰাখে। অসমতা প্ৰতিবেদনত এই বিড়ম্বনাৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা হৈছে যে "দেশৰ ভিতৰত এই তীব্ৰ বৃদ্ধিৰ অৰ্থ হৈছে যে উদীয়মান দেশবোৰত অৰ্থনৈতিক আকৰ্ষণ আৰু শক্তিশালী বিকাশ স্বত্বেও, পৃথিৱীখন আজিও বিশেষভাৱে অসমান হৈ আছে।"


কোভিডৰ ফলত অনানুষ্ঠানিক খণ্ডত কাম কৰা বহুলোকে জীৱিকা হেৰুওৱাৰ লগে লগে পৰিস্থিতি অধিক হৈ পৰিছে। যদিও আনুষ্ঠানিক খণ্ডই অনানুষ্ঠানিক খণ্ডৰ দ্বাৰা খালী হৈ থকা বজাৰবোৰ দখল কৰিছে, কিন্তু ই নিয়োজিত বৃহৎ কৰ্মচাৰীক অৱশোষণ কৰা নাছিল। এছ.বি.আই. ৰিচাৰ্চৰ এক প্ৰতিবেদনত শেহতীয়াকৈ আঙুলিয়াই দিয়া হৈছে যে অনানুষ্ঠানিক অৰ্থনীতিৰ অংশ বিত্তীয় বৰ্ষ 18-ত 52% ৰ পৰা 20% লৈ হ্ৰাস হ'ব পাৰে। যোৱা কেইবছৰমানত ভাৰতৰ শ্ৰমিক শক্তিৰ অংশগ্ৰহণো 50% ৰ তললৈ হ্ৰাস পাইছে। যদি লিংগ, জাতি, ধৰ্ম আৰু প্ৰচলিত বৈষম্যৰ ফিল্টাৰৰ জৰিয়তে দেখা যায় তেতিয়াহ'লে উপাৰ্জন আৰু সম্পদৰ বৈষম্যই কেৱল অধিক বিচলিত ছবিৰ ফালে আঙুলিয়াই দিব পাৰে। এইটোৱেই সম্ভৱতঃ সময় যে আমি এই বৈষম্যৰ সংখ্যাবোৰ অধিক সামগ্ৰিক ভাৱে সমস্যাটো সমাধান কৰিবলৈ অধিক বিতংভাৱে চাব লাগিব।

7 views0 comments