কৃষি আইন বাতিলৰ দৰে CAA ৰ সন্দৰ্ভত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কিয় পদক্ষেপ গ্ৰহণ নকৰে?




প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে চৰকাৰে তিনিখন কৃষি আইন বাতিল কৰিব বুলি ঘোষণা কৰাটোৱে এটা ডাঙৰ প্ৰশ্নৰ সৃষ্টি কৰিছিল । কিয়নো নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইনৰ ওপৰত চৰকাৰে একে ধৰণৰ ইউ-টাৰ্ণ কিয় লোৱা নাছিল বুলি প্ৰশ্নৰ সৃষ্টি হৈছে। কৃষি আইনৰ দৰে CAA -য়ে ব্যাপক প্ৰতিবাদৰ সৃষ্টি কৰিছিল। দুয়োটা আন্দোলনেই যথেষ্ট উত্তেজিত আছিল শেহতীয়াকৈ ভাৰতে দেখা আটাইতকৈ ডাঙৰ গণ প্ৰতিবাদবোৰৰ ভিতৰত।


এইয়া সম্ভৱ যে মোডী চৰকাৰে উত্তৰ প্ৰদেশ নিৰ্বাচনৰ পিছত বা ২০২৪ চনত পুনৰ নিৰ্বাচিত হ'লে কৃষি আইনৰ এক পৰিৱৰ্তিত সংস্কৰণ ঘূৰাই আনিব। কিন্তু এতিয়ালৈকে, ই এক সম্পূৰ্ণ আৰু ৰাজহুৱা ইউ-টাৰ্ণ লৈছে।


ই কিয় CAA ৰ ক্ষেত্ৰত একে ধৰণৰ ইউ-টাৰ্ণ লোৱা নাছিল যিদৰে ই কৃষি আইনৰ ওপৰত কৰিছিল? এই ক্ষেত্ৰত পাঁচটা দিশ আছে।


প্ৰথমে CAA গৃহীত হোৱাৰ প্ৰায় দুবছৰ হ'ল আৰু তথাপিও আইনৰ অধীনত কাকো নাগৰিকত্ব দিয়া হোৱা নাই কিয়নো চৰকাৰে এতিয়াও ইয়াৰ বাবে নিয়ম প্ৰস্তুত কৰা নাই। জুলাই 2021-ত, চৰকাৰে চি.এ.এ.-ৰ বাবে নিয়মাৱলী প্ৰস্তুত কৰিবলৈ ছয় মাহৰ সম্প্ৰসাৰণ বিচাৰিছিল। আগষ্টমাহত কেন্দ্ৰীয় গৃহ ৰাজ্যমন্ত্ৰী নিত্যানন্দ ৰায়ে কয় যে নিয়মসমূহ জাননী দিয়াৰ পিছতহে আইনৰ অধীনত নাগৰিকত্ব প্ৰদান কৰিব পাৰি।


দ্বিতীয়তে CAA ৰ বিৰুদ্ধে হোৱা প্ৰতিবাদ 2020 চনৰ আৰম্ভণিতে ভাৰতত হোৱা COVID -19 মহামাৰীৰ বাবেই হ্ৰাস পাইছিল। প্ৰথম ঢৌৰ সময়ছোৱাত উত্তৰ-পূব দিল্লীৰ হিংসাৰ সময়তে 2020 চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহৰ শেষ সপ্তাহত কেইবাজনো প্ৰতিবাদী নেতা - ইছৰত জাহান আৰু খালিদ চৈফিক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল। 2020 চনৰ মাৰ্চ মাহত জামিন পোৱাৰ দুদিন পিছত অখিল গগৈকো পুনৰ গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল। মহামাৰী নহা হ'লে নিশ্চিতভাৱে তেওঁলোকক গ্ৰেপ্তাৰৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ হ'লহেঁতেন। মহামাৰী আৰু পৰৱৰ্তী লকডাউনে CAAৰ বিৰুদ্ধে যিকোনো গণ সংগ্ৰাম প্ৰতিহত কৰিছিল।


তৃতীয়তে,কৃষকসকলৰ প্ৰতিবাদৰ সাম্ভাব্য ৰাজনৈতিক ব্যয় CAA বিৰোধী প্ৰতিবাদতকৈ অধিক হ'ব পাৰে। অসমৰ বাহিৰত, CAA বিৰোধী প্ৰতিবাদবোৰ প্ৰায় সম্পূৰ্ণৰূপে মুছলমানসকলৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হৈছিল। মুছলমান অঞ্চলসমূহ প্ৰতিবাদৰ কেন্দ্ৰবিন্দু আছিল। সেয়েহে, বিজেপিৰ ভোট হেৰুওৱাৰ কোনো ভয় নাছিল। কিয়নো মুছলমানসকলৰ এক বৃহৎ অংশই দলটোক ভোট নিদিয়ে। ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আন্দোলনটো কৃষকসকলৰ প্ৰতিবাদতকৈ কম শক্তিশালী আছিল।


একমাত্ৰ ঠাই য'ত বিজেপিয়ে কিছু সমৰ্থন হেৰুৱাবলৈ থিয় দিছিল সেইয়াআছিল অসম। কিন্তু কেইবাটাও পদক্ষেপৰ জৰিয়তে বিজেপিয়ে ৰাজ্যখনত এই ক্ষতিৰ ৰক্ষা কৰিছিল – প্ৰথমে, আৰক্ষীৰ অভিযান, তাৰ পিছত মহামাৰীৰ সময়ত সংগ্ৰামৰ অনুপস্থিতি, আৰু শেষত এক বৃহত্তৰ একত্ৰীকৰণ প্ৰতিহত কৰিবলৈ জাতিগত অসম ভোটাৰৰ ভিতৰৰ অংশবোৰৰ ওচৰলৈ গৈছিল।


চতুৰ্থতে, ভাৰতত হিন্দু শৰণাৰ্থীৰ নিষ্পত্তি সদায় বিজেপি আৰু সংঘ পৰিয়ালৰ বাবে এটা মূল বিষয় আছিল। CAA য়ে ইয়াত অন্যান্য অ-মুছলমান সম্প্ৰদায় যোগ কৰিছিল কিন্তু মূল হিন্দুত্ববাদী সমৰ্থকসকলৰ বাবে কেচফ্ৰেজ সদায় 'হিন্দু শৰণাৰ্থী' আছিল। বহুতৰ বাবে, ই বিভাজনৰ ভুলবোৰ সঠিক কৰাটো প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছিল। সেয়েহে, হিন্দুত্ববাদী সমৰ্থক আৰু প্ৰভাৱশালী সকলৰ বাবে CAA-য়ে যথেষ্ট আদৰ্শগত গুৰুত্ব বহন কৰিছিল।


আনহাতে, কৃষি আইন এক আদৰ্শগতভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয় নাছিল। বিশেষকৈ ২৬ জানুৱাৰীত লালকিল্লাৰ হিংসাৰ পিছত, বৰ্ণনাটোক "খালিস্তানীসকলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ" লৈ পৰিৱৰ্তন কৰাৰ চেষ্টা কৰা হৈছিল কিন্তু পশ্চিম উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু হাৰিয়ানাৰ পৰা বৰ্ধিত সংখ্যক প্ৰতিবাদকাৰীয়ে সোঁপন্থীৰ দ্বাৰা কোনো ডাঙৰ শিখ বিৰোধী সংগ্ৰাম প্ৰতিহত কৰিছিল।


কিন্তু মুকলিকৈ CAA -ৰ ওপৰত ইউ-টাৰ্ণ লোৱাটো বিজেপিৰ বাবে অতি কঠিন হ'ব কিয়নো ইয়াৰ অৰ্থ হ'ব পাকিস্তান, বাংলাদেশ আৰু আফগানিস্তানৰ পৰা হিন্দু শৰণাৰ্থীসকলক বসতি স্থাপন কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ পৰা উভতি যোৱা।


পঞ্চমতে, বিজেপিয়ে CAA প্ৰতিবাদৰ বিৰুদ্ধে এক হৈছিল। দলৰ সঁহাৰিত কোনো অস্পষ্টতা নাছিল। শ্বাহিন বাগৰ প্ৰতিবাদকাৰীসকলৰ প্ৰতি অনুৰাগ ঠাকুৰ আৰু পৰবেশ বাৰ্মাৰ দৰে নেতাৰ মন্তব্যত বা কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে ই ভি এম বুটামৰ "শ্বাহিন বাগৰ মাজেৰে বিদ্যুত" প্ৰেৰণ কৰা মন্তব্যত প্ৰতিবাদৰ প্ৰতি শত্ৰুতা স্পষ্ট হৈছিল।


কিন্তু কৃষি আইন সন্দৰ্ভত বিজেপিৰ মাজত বিভাজন হোৱা দেখা গৈছিল। হাৰিয়ানাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মনোহৰ লাল খট্টৰে প্ৰতিবাদকাৰীসকলৰ বিৰুদ্ধে "টিট-ফৰ-টেট" সঁহাৰি দিবলৈ আহ্বান জনাইছিল। বিজেপিৰ আইটি চেলৰ মুৰব্বী অমিত মালৱীয়ে কৃষকসকলক "খলিস্তানী" বুলি অভিহিত কৰিছিল। আনহাতে, পিলিভিটৰ সাংসদ বৰুণ গান্ধীয়ে প্ৰতিবাদকাৰী কৃষকসকলক "আমাৰ মাংস আৰু তেজ" বুলি অভিহিত কৰিছিল। আনহাতে অনিল যোশী আৰু মালৱিন্দৰৰ দৰে পঞ্জাৱৰ নেতাসকলে খেতিৰ আইন ত্যাগ কৰিছিল।


অসমত যদিও সৰ্বানন্দ সোণোৱালৰ স্থিতি CAA ৰূপায়ণ সন্দৰ্ভত অস্পষ্ট আছিল কিন্তু তেওঁ গৃহ দপ্তৰৰ দায়িত্ব তৈয়াৰ কৰিছিল আৰু প্ৰতিবাদকাৰীসকলৰ বিৰুদ্ধে কৰা অভিযানক সম্পূৰ্ণ সমৰ্থন কৰিছিল।


এফালে, বিজেপিয়ে এই প্ৰতিবাদক "দেশবিৰোধী শক্তি" আৰু "মধ্যস্থতাকাৰী"ৰ হাত হিচাপে উপস্থাপন কৰে, আনহাতে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে একেটা প্ৰতিবাদৰ নেতাসকলৰ সৈতে আলোচনা কৰে।


আনকি লখিমপুৰ খেৰীৰ ঘটনাৰ পাছতো মোডী চৰকাৰ আৰু উত্তৰ প্ৰদেশৰ যোগী আদিত্যনাথ চৰকাৰ একে স্থিতিত নাছিল।বিজেপিয়ে প্ৰথমতে আশা কৰিছিল যে টিকাইত ফাৰ্ম ইউনিয়নৰ ভিতৰত এক "কম প্ৰতিকূল" উপাদান আৰু ইয়াক কৃষকৰ এটা অংশৰ ওপৰত জয় লাভ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। টিকাইটে কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্ব আৰু উত্তৰ প্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী যোগী আদিত্য নাথৰ মাজত বিজেপিৰ ভিতৰৰ বিভাজন ব্যৱহাৰ কৰি শেষ হোৱাৰ লগে লগে ইয়াৰ বিপৰীত ঘটনা ঘটিছিল।


সৰ্বোপৰি, বিজেপিৰ ভিতৰত সমন্বয়ৰ অভাৱ আৰু উচ্চ ৰাজনৈতিক ব্যয়ে CAA ৰ আংশিক ইউ-টাৰ্ণৰ তুলনাত কৃষি আইনৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণ আৰু প্ৰচাৰিত ইউ-টাৰ্ণ ল'বলৈ বাধ্য কৰিছিল।

4 views0 comments