ভাৰত চৰকাৰে কিয় ধাৰাবাহিকভাৱে নিষিদ্ধ কৰিছে চীনা এপ ?




ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে সোমবাৰে পুনৰ ৫৪ টা এপ নিষিদ্ধ কৰাৰ নিৰ্দেশ জাৰি কৰিছে, যিবোৰ চীনত উদ্ভৱ হৈছে বা কিছু চীনা সংযোগ আছে। এই এপবোৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষাৰ বাবে ভাবুকি হোৱাৰ বাবে নিষিদ্ধ কৰা হৈছিল।


এই নতুন এপবোৰ কি আৰু সেইবোৰ কিয় নিষিদ্ধ কৰা হৈছে?


নতুন তালিকা অনুসৰি ভিভা ভিডিঅ' এডিটৰ- স্নেক ভিডিঅ' মেকাৰ উইথ মিউজিক আৰু নাইচ ভিডিঅ' বাইডুৰ দৰে ভিডিঅ' সম্পাদনা এপ্পসমূহ, যিবোৰ চুটি ভিডিঅ' বনোৱাৰ বাবে ব্যাপকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু অনমায়োজি চেছ আৰু কনকাৰ অনলাইন 2 ৰ দৰে গেম নিষিদ্ধ কৰা হৈছে। PUBG ৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা ৰখাৰ পিছত ভাৰতত শিশু, কিশোৰ আৰু যুৱসকলৰ মাজত জনপ্ৰিয়তা অৰ্জন কৰা গেৰেনা ফ্ৰী ফায়াৰ- ইলুমিনেট নামৰ খেলটোও নিষিদ্ধ কৰা হৈছে।


তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ বিষয়াসকলে কৈছিল যে নতুন এপসমূহক তথ্য প্ৰযুক্তি আইনৰ ধাৰা 69 ৰ অধীনত জৰুৰীকালীন ক্ষমতা ব্যৱহাৰ কৰাত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰা হৈছে। বিষয়াসকলে কৈছিল যে এই এপবোৰৰ বেছিভাগেই চৰকাৰে আগতে নিষিদ্ধ কৰা এপ্পবোৰৰ ছাঁ এপ হিচাপে কাম কৰি আছিল।


এই এপসমূহৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা পৰামৰ্শ দিয়া হৈছিল। তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ বিষয়াসকলে কৈছিল যে সেইবোৰ গুগল প্লেষ্ট'ৰৰ পৰাও আঁতৰাই দিয়া হৈছে। ইয়াৰ বিবৃতিত গুগলে কৈছিল যে ই ভাৰতত এপবোৰৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ অস্থায়ীভাৱে বন্ধ কৰি দিছে।


"প্ৰতিষ্ঠিত প্ৰক্ৰিয়া অনুসৰণ কৰি তথ্য প্ৰযুক্তি আইনৰ ধাৰা 69 A-ৰ অধীনত গৃহীত অন্তৱৰ্তীকালীন আদেশ প্ৰাপ্ত কৰাৰ পিছত আমি প্ৰভাৱিত বিকাশকসকলক অৱগত কৰিছো আৰু ভাৰতৰ প্লে ষ্টোৰত উপলব্ধ থকা এপ্পবোৰৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ অস্থায়ীভাৱে অৱৰোধ কৰিছো," কোম্পানীটোৰ এজন মুখপাত্ৰই কয়।


অতীতত চৰকাৰে আন কোনবোৰ এপ নিষিদ্ধ কৰিছিল?


2020 চনৰ জুনত তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে তথ্য প্ৰযুক্তি আইনৰ ধাৰা 69-ৰ অধীনত জাৰী কৰা একে ধৰণৰ আদেশত টিকটক, শ্বেয়াৰইট, ইউচি ব্ৰাউজাৰ, লাইক, ৱেচেট আৰু বিগো লাইভকে ধৰি 59 টা এপ নিষিদ্ধ কৰিছিল। তেতিয়া ইয়াৰ যুক্তিত মন্ত্ৰালয়ে কৈছিল যে এই এপবোৰ "ভাৰতৰ সাৰ্বভৌমত্ব আৰু অখণ্ডতা, ভাৰতৰ প্ৰতিৰক্ষা, ৰাজ্যৰ সুৰক্ষা আৰু ৰাজহুৱা শৃংখলাৰ প্ৰতি বিৰোধী"।


প্ৰথম নিষেধাজ্ঞাৰ পিছত ২০২০ চনৰ জুলাইৰ পৰা ভাৰতত ৪৭ টা এপৰ আন এটা সংহতি কাৰ্যকলাপৰ পৰা বাধা দিয়া হৈছিল। এই এপবোৰ বেছিভাগ ২০২০ চনৰ জুনত নিষিদ্ধ কৰা এপবোৰৰ প্ৰক্সি আছিল।


পিছত সেই বছৰৰ ২ ছেপ্টেম্বৰত তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে আন ১১৮ টা চীনা মোবাইল এপ নিষিদ্ধ কৰে, য'ত জনপ্ৰিয় গেমিং প্লেটফৰ্ম PUBGৰ লগতে বাইডু অন্তৰ্ভুক্ত আছিল, যি হৈছে চীনৰ সৰ্ববৃহৎ চাৰ্চ ইঞ্জিন প্ৰদানকাৰী। মুঠতে এতিয়ালৈকে, তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা প্ৰায় 300 টা এপ্প আৰু সেইবোৰৰ প্ৰক্সি নিষিদ্ধ কৰা হৈছে।

5 views0 comments