ড: হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা কিয় এজন ব্যতিক্ৰম অন্য ৰাজনৈতিক নেতাসকলতকৈ?



চৰকাৰ এখনৰ বিচাৰ কৰিবলৈ ছয় মাহ পৰ্যাপ্ত সময় নহয়। কিন্তু ইয়াৰ যেন কিছু ব্যতিক্ৰম হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ । উল্লেখযোগ্য যে ২০১৬ চনৰ পৰা শাসনত থকা বিজেপি চৰকাৰৰ দ্বিতীয়টো কাৰ্যকালত, চলিত বৰ্ষৰ মে' মাহত মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পদত অধিষ্ঠিত হৈছিল মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা । আৰু ২০২০ বৰ্ষত অসমৰ এজন গুৰুত্বপূৰ্ণ মন্ত্ৰী আছিল। যাৰ বাবে নতুন মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে তেখেতৰ প্ৰত্যাহ্বানটো আছিল যে অতীতৰ চৰকাৰে দোষাৰোপ কৰাৰ বিশেষ সুযোগ নিদিয়াকৈ বেলেগ দৃষ্টিভংগীৰে পৃথক হোৱা। আৰু তেওঁ কাৰ্যকালৰ প্ৰথম দিনৰ পৰাই দায়বদ্ধতা অবিহনে প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া নাছিল। এজন দক্ষ ৰাজনীতিবিদ, সম্ভৱতঃ বিজেপিৰ স্থিতিশীল আৰু এজন স্মাৰ্ট কমিউনিকেটৰ থকা শ্ৰেষ্ঠসকলৰ ভিতৰত হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক এগৰাকী কৰ্মী আৰু কঠোৰ প্ৰশাসক হিচাপে জনা যায়, যাৰ চৰকাৰৰ প্ৰায় প্ৰতিটো বিভাগত কাম কৰাৰ অভিজ্ঞতা আছে। মুখ্যতঃ শান্তি প্ৰক্ৰিয়া আৰু ৰাজনৈতিক স্থিৰতাৰ একত্ৰীকৰণ, জীৱনধাৰণক উন্নত কৰাৰ বাবে উন্নত শাসন নিশ্চিত কৰা আৰু অৰ্থনৈতিক বিকাশ ৰক্ষা কৰাৰ বাবে সঠিক পৰিৱেশ আৰু আন্তঃগাঁথনি সৃষ্টি কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিছে মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে। জাতিগত পৰিচয় আৰু ভাষাৰ আৰ্হিৰে বিভিন্ন গোট আৰু উপ-গোটত বিভক্ত হৈ আছে অসমৰ ৰাজনীতি। এনে বিভাজন হৈছে অঞ্চলটোত অস্থিৰতাৰ উৎস। উত্তৰ-পূবৰ সৰ্ববৃহৎ ৰাজ্য আৰু ভূগোলৰ ক্ষেত্ৰত কৌশলগত হিচাপে, অসমৰ উদ্বেগৰ অংশ অধিক। মুখ্যমন্ত্ৰী শৰ্মাই মূলৰ পৰা সমস্যাটো সমাধান কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। গুৰুত্বপূৰ্ণ মন্ত্ৰী আৰু ৰাজনৈতিক আলোচনাকাৰী হিচাপে, বিজেপি চৰকাৰৰ প্ৰথম কাৰ্যকালত, শৰ্মাই ২০২০ চনৰ জানুৱাৰীত কেন্দ্ৰৰ সৈতে শান্তি চুক্তিত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ সকলো বড়ো গোটক একত্ৰিত কৰিছিল।"স্থায়ী শান্তি" নিশ্চিত কৰিবলৈ আন জাতিগত গোটৰ সৈতেও প্ৰক্ৰিয়াটো পুনৰাবৃত্তি কৰা হৈছে। অনাগত দিনৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কামটো হ'ল ULFA ক আলোচনাৰ মেজলৈ অনা। তেওঁলোকক সাৰ্বভৌমত্বৰ দাবী ত্যাগ কৰিবলৈ সৈমান কৰাটো সহজ নহ'ব পাৰে , কিন্তু বৰ্তমানলৈকে বহুতো ইতিবাচক পদক্ষেপ লোৱা হৈছে। প্ৰথমবাৰৰ বাবে, ULFA ই স্বাধীনতা দিৱসক বৰ্জন কৰাৰ আহ্বান নিদিয়াকৈ এই বছৰ স্বাধীনতা দিৱস উদযাপন কৰা হৈছিল। উগ্ৰপন্থী দলটোৱে একপক্ষীয়ভাৱে যুদ্ধবিৰতি ঘোষণা কৰিছিল আৰু সময়ে সময়ে ইয়াক সম্প্ৰসাৰিত কৰিছিল। বহিৰাগত-ভিতৰুৱা বিতৰ্ক হৈছে যুগ যুগ ধৰি অসমত নিৰ্বাচনী ৰাজনীতিৰ অন্যতম কেন্দ্ৰীয় বিষয়। বঙালী মুছলমানসকলক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা অল AIUDF য়ে অসমভাষী মুছলমানসকলৰ সমৰ্থন লাভ কৰাত ব্যৰ্থ হয়।আৰু ২০২১ চনত বিজেপিৰ বাবে বিশাল বিজয় নিশ্চিত কৰিবলৈ শৰ্মাই ইয়াক অসম জাতীয়তাবাদ কাৰ্ডৰ সৈতে শীৰ্ষস্থান দখল কৰিছিল।

একেসময়তে ড্ৰাগছ , ধৰ্ষণকাৰী, অপৰাধী আৰু বেদখলকাৰীৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ যুদ্ধই জনসমৰ্থন অৰ্জন কৰিছে। উত্তৰ-পূবত চৰকাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীলতা অস্বাভাৱিকভাৱে বেছি। যাৰ বাবে কামৰ গতি বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু ৰাজহুৱা সেৱাত দুৰ্নীতিৰ পৰিসৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ, মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে ২০২২ চনৰ মে'ৰ ভিতৰত সকলো কথা-বতৰা ই-অফিচ মোডলৈ সম্পূৰ্ণ ৰূপান্তৰ কৰাৰ নিৰ্দেশ দিছে। অৰ্থাৎ সকলো চৰকাৰী ৰেকৰ্ড ডিজিটাইজ কৰিব লাগিব। এই প্ৰচেষ্টাৰ অংশ হিচাপে, ৰাজ্য চৰকাৰে ভূমি ৰাজহ সেৱাসমূহক এক মিছন মোডত সুশৃংখল, সমাধান আৰু ডিজিটাইজ কৰিবলৈ আৰু সমগ্ৰ প্ৰণালীটো অনলাইন কৰি তুলিবলৈ "মিছন বসুন্ধৰা" আঁচনি আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰোপৰি মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই আন্তঃগাঁথনি সৃষ্টিৰ গতি দ্ৰুতগতিত আগবঢ়াইছে। গুৱাহাটীত ২২ মাহতে এখন উৰণীয়া সেঁতু সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছিল, নিৰ্ধাৰিত সময়ৰ ১৪ মাহ পূৰ্বেই।এনেদৰে আৰু কেইবাটাও প্ৰকল্প নিৰ্ধাৰিত সময়তকৈ আগবাঢ়ি আছে।কৃষি-উদ্যান আদি খণ্ডত অসমৰ যথেষ্ট সম্ভাৱনা আছে। বাস্তৱত, মেগা ফুড পাৰ্ক, বাঁহ উদ্যান, উত্তৰ-পূব আঞ্চলিক কৃষি বিপণন নিগম লিমিটেডৰ দ্বাৰা খাদ্য প্ৰক্ৰিয়াকৰণ নিবিদা আদি প্ৰতিটো প্ৰকল্পই প্ৰভাৱ পেলাব নোৱাৰিলে। যোৱা কেইবছৰমানত, বহুপাক্ষিক সংস্থাবোৰে বিদ্যুৎ বিতৰণ, প্ৰাথমিক স্বাস্থ্যসেৱা, কৃষি আদি ক্ষেত্ৰত অসমত কেইবাটাও ডাঙৰ-টিকট প্ৰকল্পৰ পৃষ্ঠপোষকতা কৰিছিল। এই পদক্ষেপবোৰৰ এটা মুখ্য লক্ষ্য হ'ল সামাজিক আন্তঃগাঁথনি উন্নত কৰা। মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই ভালদৰে জানে যে সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিত, অসমে সাৰ্থকভাৱে বিনিয়োগ আকৰ্ষিত কৰাৰ সুযোগ আছে। তেওঁ বিনিয়োগ আৰু বিকাশৰ বাবে আকৰ্ষণ কৰিবলৈ, সৃষ্টি কৰিবলৈ মৌলিক বিষয়বোৰ সলনি কৰিবলৈ, সামাজিক আৰু শাৰীৰিক দুয়োধৰণৰ পৰ্যাপ্ত আন্তঃগাঁথনি সৃষ্টি কৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ।

6 views0 comments