ৰেষ্টুৰেণ্ট, বাৰ আৰু শ্বপিং মল খোলা ৰখা আৰু বিদ্যালয় বন্ধ ৰখাৰ কোনো অৰ্থ নাই: জাইম চাভেদ্ৰা




মহামাৰীৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি বিদ্যালয়সমূহ বন্ধ ৰখাৰ কোনো যুক্তি এতিয়া নাই। ৰেষ্টুৰেণ্ট, বাৰ আৰু শ্বপিং মল খোলা ৰখা আৰু বিদ্যালয় বন্ধ ৰখাৰ কোনো অৰ্থ নাই। এনেদৰে এক মন্তব্য কৰিছে বিশ্ব বেংকৰ গোলকীয় শিক্ষা সঞ্চালক জাইম চাভেদ্ৰাই। শ্ৰীযুত চাভেদ্ৰা, যাৰ দলে শিক্ষা খণ্ডত COVID-19 ৰ প্ৰভাৱ অনুসৰণ কৰি আহিছে। তেওঁ কয় যে বিদ্যালয়বোৰ পুনৰ খোলাৰ ফলত কৰোনা ভাইৰাছৰ ঘটনা বৃদ্ধি হোৱাৰ কোনো প্ৰমাণ নাই।তেওঁ লগতে দৃঢ়তাৰে কয় যে শিশুসকলক টিকাকৰণ নোহোৱালৈকে অপেক্ষা কৰাটো ৰাজহুৱা নীতিৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা অৰ্থপূৰ্ণ নহয়। ৰেষ্টুৰেণ্ট, বাৰ আৰু শ্বপিং মল খোলা ৰখা আৰু বিদ্যালয় বন্ধ ৰখাৰ কোনো অৰ্থ নাই। কোনো অজুহাত নাই। বিশ্ব বেঙ্কৰ বিভিন্ন অনুকৰণ অনুসৰি, বিদ্যালয় খোলা হ'লে শিশুৰ বাবে স্বাস্থ্যৰ বিপদাশংকা কম হয় আৰু বন্ধৰ ব্যয় অত্যন্ত বেছি।


২০২০ চনত আমি নাজানিছিলো যে মহামাৰীৰ সৈতে যুঁজ দিয়াৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায় কি আৰু পৃথিৱীৰ বেছিভাগ দেশৰ তাৎক্ষণিক প্ৰতিক্ৰিয়া হ'ল বিদ্যালয়সমূহ বন্ধ কৰোঁ আহক। তেতিয়াৰ পৰা সময় পাৰ হৈ গৈছে আৰু ২০২০ আৰু ২০২১ চনৰ শেষৰ ফালৰ পৰা প্ৰমাণ অহাৰ লগে লগে আমাৰ মাজত কেইবাটাও ঢৌ আহিছে আৰু কেইবাখনো দেশ আছে যিয়ে বিদ্যালয় খুলিছে," তেওঁ কয়। "আমি দেখিবলৈ সক্ষম হৈছো যে বিদ্যালয় খোলাৰ ফলত ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণত প্ৰভাৱ পৰিছে নেকি আৰু নতুন তথ্যই দেখুৱাইছে যে ই কোনো প্ৰভাৱ নেপেলায়। বিদ্যালয়সমূহ বন্ধ ৰখাৰ সময়ত বহুতো দেশত ঢৌ উঠিছিল সেয়েহে কিছুমান স্পাইকত বিদ্যালয়ৰ কোনো ভূমিকা নাছিল," তেওঁ কয়।শিশুসকলৰ মাজত কোভিডৰ ফলত মৃত্যু আৰু সংক্ৰমিত হোৱাৰ পৰিমাণ কম।শিশুসকলক এতিয়ালৈকে টিকাকৰণ নকৰাৰ উদ্বেগৰ বিষয়ে সোধাত তেওঁ কয়, "এনে কোনো দেশ নাই যিয়ে শিশুসকলক টিকাকৰণ কৰাৰ পিছতহে বিদ্যালয় পুনৰ খোলাৰ চৰ্ত ৰাখিছে। কিয়নো ইয়াৰ আঁৰত কোনো বিজ্ঞান নাই আৰু ৰাজহুৱা নীতিৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা ইয়াৰ কোনো অৰ্থ নাই"।


ভাৰতত মহামাৰীৰ ফলত বিদ্যালয় বন্ধ হোৱাৰ প্ৰভাৱৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰি শ্ৰীযুত চাভেদ্ৰাই কয় যে "প্ৰভাৱটো আগতে ভবাতকৈ অধিক গুৰুতৰ" আৰু বহু বেছি বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।"শিকাৰ ক্ষতি আৰু অধিক বিদ্যালয়ৰ বাহিৰৰ শিশুৰ বাবে ভাৰতত শিকাৰ দৰিদ্ৰতা ৫৫ শতাংশৰ পৰা ৭০ শতাংশলৈ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। স্কুলীয়া শিক্ষাৰ সমাযোজিত বছৰবোৰ প্ৰায় সম্পূৰ্ণ বছৰৰ স্কুলীয়া শিক্ষাৰ পৰিমাণ হ্ৰাস হ'ব বুলি অনুমান কৰা হৈছে আনহাতে ভৱিষ্যতে নিৰাশাবাদী পৰিস্থিতিত গড় বাৰ্ষিক উপাৰ্জন ৯ শতাংশ হ্ৰাস হ'ব পাৰে," তেওঁ কয়।"ভাৰতৰ দৰে দেশত য'ত মহামাৰীৰ আগতে শিক্ষাৰ অসমতা প্ৰচলিত আছিল আৰু শিকাৰ দৰিদ্ৰতাৰ স্তৰ ইতিমধ্যে বিশাল আছিল, তাত বহুতো বিপদ আছে। প্ৰায় দুবছৰৰ পিছত, লাখ লাখ শিশুৰ বাবে বিদ্যালয় বন্ধ থাকে আৰু আনসকলে কেতিয়াও বিদ্যালয়লৈ ঘূৰি নাযাব পাৰে।বহুতো শিশুৱে অনুভৱ কৰি থকা শিক্ষা হেৰুওৱাটো নৈতিকভাৱে গ্ৰহণযোগ্য নহয়। আৰু শিকাৰ দৰিদ্ৰতাৰ সম্ভাৱ্য বৃদ্ধিয়ে এই প্ৰজন্মৰ শিশু আৰু যুৱ, তেওঁলোকৰ পৰিয়াল আৰু বিশ্বৰ অৰ্থনীতিৰ বাবে ভৱিষ্যতৰ উৎপাদনশীলতা, উপাৰ্জন আৰু কল্যাণৰ ওপৰত এক ধ্বংসাত্মক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে," তেওঁ কয়।পাঠ্যক্ৰমযুক্ত কৰা, শৈক্ষিক কেলেণ্ডাৰ পুনৰ সংগঠিত কৰা, শিক্ষকসকলক আগন্তুক বৃহৎ কামৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে এই পৰামৰ্শবোৰৰ ভিতৰত বিশ্ব বেঙ্কে মহামাৰীৰ সময়ত বিদ্যালয় বন্ধ হোৱাৰ ফলত হোৱা দীৰ্ঘম্যাদী শিক্ষণ লোকচান হ্ৰাস কৰিব লাগিব।


"ৰাজ্য আৰু সামগ্ৰিকভাৱে দেশৰ পৰা শিকাৰ লোকচানৰ বিষয়ে অধিক তথ্য থকাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰয়োজনীয়তা আছে। আদৰ্শভাৱে এই তথ্য ব্যক্তিগতকৃত শিক্ষাৰ্থী স্তৰৰ শিক্ষণ তথ্যৰ ৰূপত হ'ব কিয়নো শিশুৰ স্তৰত পৰিস্থিতি অতি বৈষম্যপূৰ্ণ।

ব্যক্তিগতকৃত শিক্ষণ তথ্য ৰখাৰ ওপৰত এই গুৰুত্ব সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতিৰ সৈতে সংযোজিত, আৰু আমি বৰ্তমান দেশবোৰক প্ৰদান কৰি থকা আমাৰ পৰামৰ্শৰ সৈতে সামঞ্জস্যপূৰ্ণ। আকৌ, আমি উপস্থাপন কৰা সংখ্যাবোৰ হৈছে বিশ্ব বেঙ্কৰ অনুকৰণ যি দেখুৱায় যে যদি বিদ্যালয় প্ৰণালীবোৰ পুনৰ খোলাটো প্ৰাথমিকতা দিয়া নহয় তেন্তে কি হয়। যদি চৰকাৰে এতিয়া কাম কৰিব পাৰে তেন্তে এই সংখ্যাবোৰ বিপৰীতে কৰিব লাগিব"- তেওঁ কয়।


বিশ্ব বেংক শিক্ষাৰ ২০২০ চনৰ এক প্ৰতিবেদন যাৰ শিৰোনাম হৈছে "প্ৰহাৰ কৰা নে ভঙা? দক্ষিণ এছিয়াত ভৱিষ্যতবাণী কৰিছিল যে ভাৰতত COVID -19 মহামাৰীৰ ফলত বিদ্যালয়সমূহ দীৰ্ঘম্যাদীভাৱে বন্ধ হৈ থকাৰ ফলত দেশৰ ভৱিষ্যতৰ উপাৰ্জনত ৪০০ বিলিয়ন ডলাৰৰ অধিক লোকচান হ'ব পাৰে।

13 views0 comments