শূন্য-লেণ্ডফিল মডেল: ভাৰতৰ ৩ খনকৈ চহৰে সক্ষম হৈছে ভাৰতীয় লেণ্ডফিলৰ সমস্যা সমাধান কৰিবলৈ




যি সময়ত আৱৰ্জনা নিষ্কাশনৰ স্থানবোৰ বেছিভাগ নগৰীয় কেন্দ্ৰৰ বাবে এক বৃহৎ সমস্যা হৈ পৰিছে, তেনে সময়তে ছত্তীশগড়ৰ অম্বিকাপুৰ, মহাৰাষ্ট্ৰৰ চন্দ্ৰপুৰ আৰু কেৰালাৰ তালিপাৰাম্বাই উন্নয়নৰ এক "শূন্য-লেণ্ডফিল মডেল" গ্ৰহণ কৰিছে, যি নতুন লেণ্ডফিলৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীলতা পৰ্যায়ক্ৰমে আঁতৰাব বিচাৰে। এই সাফল্যই তিনিখনকৈ চহৰক সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ আৱৰ্জনা ব্যৱস্থাপনা পদ্ধতিৰ সৈতে ২৮ খন চহৰৰ তালিকাত স্থান দিছে । এই কথা নীতি আয়োগে সোমবাৰে বিজ্ঞান আৰু পৰিৱেশ কেন্দ্ৰৰ সহযোগত প্ৰকাশ কৰা প্ৰতিবেদনত উল্লেখ কৰিছে। নীতি আয়োগৰ উপাধ্যক্ষ ড০ ৰাজীৱ কুমাৰ, মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া অমিতাভ কান্ত, বিশেষ সচিব ড০ কে ৰাজেশ্বৰ ৰাও আৰু চিএছইৰ সঞ্চালক প্ৰধান সুনীতা নাৰায়ণৰ উপস্থিতিত এই প্ৰতিবেদনখন মুকলি কৰা হৈছিল। উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া অমিতাভ কান্তেই কয় যে, নগৰাঞ্চলত দ্ৰুত জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ সৈতে স্থানীয় কৰ্তৃপক্ষৰ ক্ষমতা প্ৰায়ে নগৰসেৱা প্ৰদানৰ নিৰ্ধাৰিত লক্ষ্যতকৈ কম হয়। সেয়েহে, দক্ষ আৱৰ্জনা ব্যৱস্থাপনা প্ৰণালীৰ পৰিকল্পনা কৰিবলৈ খণ্ডৰ অংশীদাৰসকলক পৰ্যাপ্ত সামগ্ৰীৰে সজ্জিত কৰিব লাগিব।


প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এক শূণ্য-লেণ্ডফিল মডেল "সম্পদ পুনৰুদ্ধাৰ আৰু বৃত্তাকাৰ অৰ্থনীতিৰ নীতিৰ ওপৰত আধাৰিত" , যিবোৰ সামাজিক, পাৰিপাৰ্শ্বিক আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে সুস্থ। ই "শূন্য-লেণ্ডফিল চহৰ" চিনাক্ত কৰে , যি নিশ্চিত কৰে যে সৰ্বাধিক পৰিমাণৰ আৱৰ্জনা বৈজ্ঞানিক চিকিৎসা আৰু পুনৰ্ব্যৱহাৰৰ অধীনত থাকে। এনেদৰে অৱশিষ্ট কঠিন আৱৰ্জনাৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰে আৰু নতুন লেণ্ডফিল নিৰ্মাণৰ প্ৰয়োজনীয়তা হ্ৰাস কৰে।শূন্য-লেণ্ডফিল মডেলত আৱৰ্জনা পৃথক কৰা হয় আৰু বিভিন্ন লাভজনক প্ৰয়োগৰ বাবে পুনৰ্ব্যৱহাৰযোগ্য সামগ্ৰী আহৰণ আৰু পুনৰ্ব্যৱহাৰযোগ্য উদ্যোগত প্ৰয়োগ কৰা হয় আৰু জৈৱ-পচনশীল আৱৰ্জনাবোৰ বিকেন্দ্ৰীভূত প্ৰকাৰে ব্যৱহাৰ কৰা হয় । অম্বিকাপুৰৰ সন্দৰ্ভত, প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে "স্থানীয় প্ৰশাসন আৰু মহিলা স্ব-সহায়ক গোটৰ হস্তক্ষেপ" আৰু "আৱৰ্জনা ক্লিনিক মডেলৰ ধাৰণাৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত", চহৰখনে এতিয়া আৱৰ্জনাৰ ১০০ শতাংশ পৃথকীকৰণ, সংগ্ৰহ আৰু প্ৰক্ৰিয়াকৰণ লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।

13 views0 comments